Поредните прогнози за цена на хляба от 2 лева за килограм се появиха в публичното пространство през последните дни. Зърнопроизводителите обясниха тези очаквания с лошите климатични условия. Заради сушата под въпрос е реколтата от есенниците, потвърди в ефира на БНТ Ангел Вукодинов, придседател на Асоциация на зърнопроизводителите в България.
Вукодинов коментира още, че държавата не е изпълнила няколко искания, обещани през последните две години. Едно от тях например е ангажиментът за намаляването на акцизите за горивата за земеделски нужди.
"През тази година и директните плащания за единица площ намаляха от 10 на 3 лева. В Бюджет 2013 година директни плащания за зърнопроизводителите съвсем липсват", коментира още Вукодинов.
Той потвърди, че в други държави има добре развит застрахователен пазар и земеделците могат да се защитят от неблагоприятни условия, а не да разчитат само на помощи от държавата. Според председателя на зърнопроизводителите обаче у нас няма застраховател, който да предоставя застраховка срещу суша.
Вукодинов обвини правителството в специално отношение към търговците на зърно, за сметка на производителите. "Имаме информация, че в Европейската комисия е изпратено искане за дерогация и намаляване на ДДС при търговия със зърно. В същото време земеделските производители купуват всичко с ДДС", допълни Вукодинов.
За зам.-председателя на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Едуард Стойчев е нереалистично цената на хляба да достигне цена от 2 лева. Той обясни, че трябва да стане съвпадение от много фактори - реколтата да е много лоша в региона, да се наложи внос от трети страни (извън ЕС) и то от голямо разстояние, за да стигне до такива високи цени.
Стойчев посочи още, че около 60-70% от пшеницата, произведена в България, се изнася. "Така че и при много лоша реколта, зърненият баланс сигурно ще бъде гарантиран", допълни още той.
Зърнопроизводителите поискаха помощ от държавата в петък
Държавата ни изоставя в тежък момент, оплакаха се зърнопроизводителите в специална декларация, изпратена до премира Бойко Борисов и председателя на Народното събрание Цецка Цачева в петък (19 октомври). Копие от декларацията е изпратена и до Министерство на земеделието и храните (МЗХ).
преди 12 години Всичко е сбъркано в БГ и ЕС нищо не е на пазарен принцип ... Нашите зърнопроизводители се научиха да реват предварително за да могат да цицат .Сеят царевица и чакат дядо Боже да се грижи за нея ,ами като нямаш напояване къде си тръгнал бе аланкоолу ,ама всички като държавни служители ги е грижа само да усвоят субсидиите .Като не можеш да отглеждаш царевица ,гледай кактуси :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години цените на зърното не зависят от българските производители.те са 450 лв на тон за район централен северна българия.цените на брашното са малко 620 лв на тон с всички разходи по веригата хлябът става около 900 лв на тон.цените са без ддс.те себестойноста на 830 гр заводски хляб в момента е около 90 ст с ддс.едрова и дребнова търговия формират цена в магазинната мрежа около 1,15 лв броя.дори да приемем че пшеницата ще се покачи с 70лв на тон хляба максимум ще стане 1,25 лв 830 гр отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И много бързо и лесно усвоиха субсидиите и еврофондовете, къде отидоха всички тези пари? Те не бяха ли именно защото земеделието е много рисково и да покрият загубите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Когато реколатата е рекодна, обясняват високите цени с това, че зърното е борсова стока и цената се определя от световните пазари - българските фактори не били важни. Като им се спихне реколтата, веднага забравят, че цените се определят от международните котировки и си калкулират местните фактори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар