Собственици на малки и средни лозови масиви настояват виненият туризъм да бъде регламентиран и това да бъде описано в Закона за туризма, съобщи БНТ. Целта на подобно искане е да бъде контролирана продукцията на семейните винарни, а същевременно печалбата им ще бъде обложена с данъци.
В момента малките винарни не могат свободно да предлагат продукцията си, а има голям интерес към традиционните за различните региони вина. Семейните изби не могат да работят по Закона за виното и спиртните напитки.
"Не може фамилната винарска изба да бъде митнически склад", коментира майсторът - винар Александър Ташев. Той коментира още, че в други европейски държави има разработени регламенти и може да бъде ползвана практиката на Австрия, например.
В австрийското законодателство е предвидено собствениците на малко лозе да имат право да приготвя вино от собствената си продукция и да го предлага в собствена механа, разказва още Ташев. Така, реално семейната изба се превръща в атрактивен туристически обект, а повече винарни в съответния регион пък биха очертали своеобразен "път на виното".
Идеята е обсъдена и само в Асеновград има над 100 малки изби, които са готови да се включат, ако има регламент на винения туризъм в закона.
Според лозаро-винарската камара "Тракия", в страната се оформят пет историко-географски маршрута за винен туризъм, които обхващат райони със столетни традиции в производството на бели и червени вина.