Потребителските цени през септември са се повишили с 1,1% спрямо август, а на годишна база ръстът в цените достига 4,9%, съобщи Националният статистически институт.
Спрямо септември 2011 г. най-много са поскъпнали цените на следните групи стоки: жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива (+10,6%); транспорт (+8) и хранителни продукти и безалкохолни напитки (+6,6%).
Инфлацията, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ) по месеци:
Графика: НСИ
Инфлацията от началото на годината е 3,7%, а за последните 12 месеца до септември спрямо предходните 12 – 2,7%.
С най-голямо увеличение през миналия месец са разходите за хранителни продукти и безалкохолни напитки (+2,7%), транспорт (+1,6%) и образование (+1,5%). Най-много се понижават разходите за свободно време, развлечения и културен отдих (-3,1%).
През септември цените на лекарските и стоматологичните услуги са се повишили съответно с 0,3% и 0,1%, Намаление е регистрирано при цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти - с 0,6%, и болничните услуги - с 6,2%.
През септември цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) са се повишили с 1,6% спрямо август. На годишна база поскъпването е с 6,5%, а от началото на годината инфлацията в малката кошница е 4,7%.
Цените в малката кошница са се изменили спрямо предходния месец, както следва: хранителни продукти (+2,6%), нехранителни стоки (+0,5%) и услуги (без промяна).
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през миналия месец инфлацията е 0,3%, а на годишна база – 3,4%.
Инфлацията от началото на годината по еврометодологията е 2,8%, а за последните 12 месеца до септември спрямо предходните 12 – 2,3%.
* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).
преди 12 години Аз само искам да попитам сега какво става с онзи 1% растеж, който бил коригиран с дефлатора, но инфлацията тогава я брояхме за 2.5%. Да не вземат да се окажат прави онези неуки и необразовани хора, които твърдяха, че и тази година имаме не ръст, а спад в икономиката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А иначе по темата - съвсем нормални/даже занижени/ цифри. Печатниците бачкат, големите чужди търговски вериги изнасят..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Партийността смятам няма място в подобен форум. ДА! Много трески има за дялане/`щот и дървени тикви има/ НО кои ще са тези и с КАКВИ по-точно мерки ще създадат ИКОНОМИКА в явлението БГ? И то работеща! И то за 3 години! Дори да приемем"изблика", "Бог е българин"....за вярно твърдение, едва ли е по силите на някой да направи подобен "фокус".Цялата последователност - 45год, 22-3 год, ДС, партокрация, емиграция, демография, вопиюща липса на грамотност/за култура изобщо не иде реч/, мързел, шуробаджинащина, андрешковщина,..../?да изреждам ли още/ не дава надежди. Една малка, упорита, твърдоглава по своему, интелигентна и/или образована част от масата се опитва да прави "частен" бизнес и да оцелява в джунглата. Картинка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А за целия мандат на "явлението" ГЕРБ- около 20%. С 20% българите са по-бедни от 2009. Май пророчествата на маите за края на света през 2012 година, са се отнасяли за българите. Чудо ще е ако оцелеем тази зима. отговор Сигнализирай за неуместен коментар