През следващия програмен период от 2014 до 2020 г. ще направим така, че програмата за развитие на селските райони да бъде по-гъвкава и да ни позволява да прехвърляме средства от една мярка в друга, включително и де модифицират самите мерки.
Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в отговор на въпрос на депутата от левицата Димчо Михалевски, свързан с бъдещата политика в областта на сектора, предаде БТА.
Найденов поясни, че проектът за програмата в момента се работи, като информацията по нея се очаква да бъде предоставена на депутатите в скоро време.
Той припомни, че сегашните проблеми с усвояемостта на програмата се дължат на поредицата от грешки, допуснати в преговорите по присъединяването, когато агроекспертите са писали сегашния вариант на програмата.
По думите на Найденов сегашната система за директните плащания е изкривила пазара и е дала конкурентно предимство на сектора зърнопроизводство, като е поставила "на колене" секторите животновъдство, зеленчукопроизводство, производство на плодове.
В тази връзка Найденов заяви, че при директните плащания за следващия програмен период тези конкурентни предимства ще бъдат отнети, като се даде равна възможност пред всички производители.
България в коалиция с още няколко европейски държави ще настоява субсидията от пакета, свързан с плащания в секторите животновъдство, тютюнопроизводство, растениевъдство, да бъде увеличен от 10 на 15 процента, каза Найденов. Така общата сума за тези сектори ще стане 83 млн. евро.