Въпреки общо изразяваното от българите мнение, че обновяването на селското стопанство е крайно належащо и че инвестициите в него изостават критично, преобладаващата част от хората смятат, че след туризма агросекторът е вторият по важност сектор за развитието на икономиката.
Бърза анкета сред 800 пълнолетни граждани показва, че 82% от запитаните определят туризма като основният отрасъл, на който трябва да се наблегне за развитието на икономиката, а 71% са на мнение, че биха заложили на агросектора.
Допитването е направено по поръчка на Асоциацията на земеделските производители в страната с цел да се сондира общественото мнение за състоянието и потенциала на земеделието и животновъдството на фона на останалите сектори от икономиката.
Близо 70% от анкетираните са посочили, че селското стопанство има нужда от активни действия за модернизиране и развитие. Подобно мнение изразяват не само пряко ангажираните със земеделие и животновъдство, но и странични наблюдатели.
Сред негативните тенденции, които будят тревога, се отбелязват големият дял на пустеещите земи, раздробеността на земята и невъзможността за прилагане на модерни технологии от масовия земеделски поризводител. Около 69% изтъкват като проблем раздробеността на земята в съчетание с наличието все още и на пустеещи земи.
Като негативни тенденции са очертани и нелоялната конкуренция от вноса на селскостопанска продукция в сектора, ниските изкупни цени и наличието на много посредници между производители и потребители.
Близо 70% от запитаните смятат, че проблем за потребителите е и дългият път на селскостопанската продукция до пазара.
Анкетираните са посочили видимо положителния ефект, който европейското финансиране има за развитието на отрасъла.
От запитаните граждани, притежаващи земя, 6% са посочили, че биха желали да развиват селскостопански бизнес, но невъзможността да окрупнят земята си се оказва сериозен проблем.
Въпреки склонността си към песимизъм българите вярват, че при последователна и целенасочена политика на българската държава селското ни стопанство би могло да се модернизира и чрез по-висока производителност да противодейства на тенденцията към неконтролиран ръст на цените.