Актуализираният национален план за прилагане на възобновяемите енергийни източници включва нови мерки за ефективно използване на енергията от слънце, вятър и вода, които в периода от 2010 до 2020 г. се очаква да доведат до значителни икономии при потреблението на ток и парно в страната.
Документът е публикуван за обществено обсъждане, като компаниите от енергийния бранш трябва да представят предложенията си по него до 25 септември, съобщиха от министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Според този план до 2020 г. се очаква с близо 25% да бъдат икономисани ресурсите за производството на топлинна енергия или енергия за охлаждане в икономиката и домакинствата.
По-икономичен ще стане транспортът, разходите при който ще спаднат с 12% спрямо сегашното потребление. В резултат от планираните мерки за енергийна ефективност се планира и сериозен спад на брутното крайно потребление на ток.
Икономиите ще се постигнат от използването на възобновяемите източници и от прилагането на енергоспестяващи технологии.
Прогнозите са до 2020 г. токът от възобновяеми източници да достигне 16% от крайното енергийно потребление.
Съгласно евродиректива от 2006 г. страната ни e приела индикативна национална цел за енергийно спестяване до 2016 г., според която делът на ВЕИ да не пада под 9% от крайното енергийно потребление, което означава, че трябва да се осигури спестяване на горива и енергия в размер 627 хил.тона нефтен еквивалент.
В плана са определени и прогнозите за растежа на дела на енергията от възобновяеми източници. Така до 2020 г. делът на енергията от ВЕИ трябва да съставлява 20,8% от брутното крайно потребление на електрическа енергия в страната, 23,8% от енергията за отопление и охлаждане и 10,8% от енергията, използвана в транспорта.
преди 12 години Аз ли съм ***, министерството на икономиката ли е тъпо или авторите на статията, че нещо немога да вържа как като се използва електроенергия от ВЕИ ще се реализира икономия на електроенергия, а като се използва от други източници няма да се реализира?!!! То вярно, че електроцентралите имат и т. нар собствени нужди, ама те далеч не са в такъв огромен процент, да не говорим че ВЕИ не са постоянно действащи по 24 часа всеки ден и са сезонни освен това:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар