Рекордни загуби заради просрочени вземания отчита българският бизнес през тази година. Подписаните просрочени вземания на родните фирми вече надвишават 8% при средно ниво за Европа от около 5%.
Това показват резултатите от проучване на EOС Груп и института Ипсос, проведено сред 2200 компании от десет европейски държави.
От изследваните страни единствено Румъния ни изпреварва по дял на отписаните от бизнеса просрочени вземания – с близо 10%. Най-нисък е делът на отписаните просрочени вземания във Великобритания – под 2%, и в Германия – малко над 2%.
Много сериозен е делът на просрочията от българските фирми в промишления сектор, следван от тези в търговията и услугите.
Резултатите показват още, че България е на второ място от десетте страни по нередовни разплащания. Статистиката сочи, че само 66% от плащанията у нас се осъществяват в срок, като тенденцията е този процент да намалява, обясни Райна Миткова-Тодорова от ЕОС Матрикс.
Най-нередовните платци са гърците, а в челната тройка влизат и испанците, според данните.
Българският бизнес обяснява нередовните плащания от страна на партньорите и клиентите си с влошената икономическа ситуация. Икономическите проблеми често водят до временна липса на ликвидни средства за разплащане на задълженията и впоследствие до прекомерна задлъжнялост, допълни Тодорова.
Бизнесът у нас се оплаква най-често от повишаване на разходите за лихви като последствие от отписването на просрочените вземания, каза още тя. Като не могат да съберат вземанията си, фирмите най-често търсят банкови заеми, а заради кризата кредите са труднодостъпен и скъп ресурс, допълни Тодорова.
Заради просрочените вземания от фирмите бизнесът обичайно свива печалбите си и изчерпва ликвидните си средства, което реално заплашва съществуването на много тях.
Въпреки отчетените негативни тенденции обаче анкетираните наши компании са най-оптимистично настроени за платежоспособността и редовността на плащанията от техните клиенти в бъдеще. Резултатите показват още, че само половината от българските компании проверяват платежоспособността на партньорите и крайните си клиенти. При проблем със събирането на вземанията повечето фирми късно се обръщат към специалисти - юристи или специализирани агенции за управление на вземанията.
Светла Петрова от ЕОС Матрикс обясни, че често фирмите не разполагат с достатъчно документи, които да доказват натрупаните задължения – договори, фактури, протоколи и други.
При много случаи се оказва, че длъжникът или е в процедура по несъстоятелност, или е обявил такава със задна дата, което затруднява събирането на вземанията.
преди 12 години Щото си няма друга работа освен да драскоти по форумите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо мислиш така? Обоснови се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А правителството на герб е номер 1 по неразплатени задължения! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар