IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

На скара в Лесковац по терлици

Хиляди българи посещават традиционния празник на сръбската скара

14:35 | 08.09.12 г. 4
<p>
	Майстори от цяла Сърбия мерят способностите си по време на фестивала.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Майстори от цяла Сърбия мерят способностите си по време на фестивала. Снимка: Investor.bg

Ако напоследък българските туристически агенции започнаха да привлича туристи от съседните държави с традиционните празненства на народната музика, то сърбите го правят отдавна, но с изкуството си да събират на едно място видни майстори на кулинарията, които показват на туриста на какво са способни.

Така единственият по рода си празник на сръбската скара в Лесковац „Рощилиада“ вече доби такава популярност сред балканските си съседи, че благодарение на еднодневните турове, организирани от туристическите агенции, десетки хиляди българи почти „по терлици“ прескачат до Сърбия, за да опитат на място от кулинарните изкушения.

И макар че данните от окончателната статистика за посещаемостта на средището още да не са готови, до закриването на Рощилиадата в неделя стана ясно, че градът е посетен от 450 хиляди туристи при 250 хиляди души през миналата година.

Така за една седмица стохилядният сръбски град се превръща в притегателен туристически център, който наред с уханните миризми, носещи се от централната улица, привличат и с интересните музикални програми, организирани основно през летните вечери.

Идеята за организиране на едноседмично кулинарното събитие в Лесковац се заражда преди 23 години и оттогава всяка седмица в края на август майсторите на скарата от цяла Сърбия се събират в Лесковац, за да представят уменията, оценени по достойнство от посетителите.

А готвачите имат какво да покажат, защото покрай традиционните плескавици, изкусно приготвени на дървени въглища от мляно или кълцано телешко и свинско месо, десетките щандове на открито привличат публиката с печените прасенца на шиш и многобройните щандове с други месни специалитети.

Да не говорим за сергиите с местни подправки, без които прословутата „плескавица“ не би привличала ценителите от близо и далеч.

Идеята за развитието на кулинарния туризъм не е случайна, тъй като за разлика от България, която през последните 20 години почти унищожи основни подотрасли от селското стопанство като животновъдство и зеленчукопроизводство, западната ни съседка продължава да разчита на агросектора, който остава основен поминък за селските райони.

И това се вижда с просто око. През целия път от границата ни със Сърбия по 160-километровото трасе до Лесковачката котловина от двете страни на магистралите се редуват ниви, засадени с царевица или вече ожънати пшеничени. В по-хълмистите зони се синеят сливовите дръвчета и други градини, неунищожени като тези в България.

Бегъл поглед из лесковацкия пазар също подсказва, че изобилието от плодове и зеленчуци се дължи не на лъснатите вносни стоки, а на родното производство, което и като качество е по-добро от купуваното у нас, и като цени е доста под нивата, наблюдавани по българските пазари.

Заради сушата обаче местните производители тази година ще отчетат значителни загуби, които по неофициални данни ще достигнат 1 млрд. евро. На фона на българския аграрен сектор, чиито пълен размер на загубите никога не се обявява в реалния им размер, то сръбската статистика отчита бързо и точно пораженията, тъй като аграрният сектор е основното препитание за голяма част от населението в страната.

За разлика от България, където по данни на Евростат безработицата достига 12,4%, по този показател Сърбия е далеч по-зле с безработица от 25,5% при 14% преди кризата от 2008 г.

Независимо от тези плашещи данни земеделието в западната ни съседка не се е обезкървило като в България, където в редица региони на страната пустеещите земи продължават да плашат окото, а хората бягат от страната в търсене на препитание в Европа.

Извън това леко отклонение се връщаме отново в града на кулинарните фестивали Лесковац, където освен Рощилиадата местните власти поощряват развитието на туризма и с организирането на празник на виното, традиционно провеждан през октомври.

Какъв по-хубав начин да се развива икономиката на даден регион. И то без да се ползват дори средства от европейските фондове, на каквато практика българските кметове тепърва се учат.

На нас не ни остава друго, освен да видим дали и сръбските туроператори ще последват българските си колеги, така че освен към черноморските ни курорти туристите от западната ни съседка се активизират в посещенията си на българските СПА и планински курорти или просто да прескочат по терлици до някой от традиционните ни фолклорни фестивали в Гела или Панагюрище например.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:09 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 8 години
'Топкапъ чарши' - накрая идва "десертът' - "Ненаситната монахиня"А какво става в София?Клиент към госпожата, която си лакира ноктите над чушките:- Знаете ли, че ацетонът се попива от ориза?- Не.- А знаете ли, че в чушките изобщо няма месо?- Да не съм ги пра'ила аз тези скапани чушки?- А може би и табелата не сте правили, или не сте забелязали, че специално е написано като 1.60 /бр.- И к'во от това. Кьорав карти не играе.- Не мисля, че съм кьорав, и това което виждам не е покер.- Еми, оплачете се тогава НА Интернет.- Така и ще направим. Всичко и довижданеКогато човек не знае какво говори на клиенти, може би е по-добре да си затваря устата, даже най-добре да се прави на глухоням, отколкото да натвори толкова куп глупости ... за не повече от 10 секунди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 8 години
5. После следва следващото - месо. Месо няма, даже и кайма няма. Има някакви парчета черен пипер, за 'овкусяване на месото'.6. Всички знаем, че гърците са измислили любовта, сърбите скарата, а българите са идеоти. Това, което не знаем, обаче, кой и докога ще търпи такива лица да ни правят на идеоти по търговската улица на столицата.7. Само за сравнение - ресторант 'Топкапъ' -Истанбул. Пълнени чушки 'Константинопол' - дъ бест ъф дъ бест - 2 бр. за EUR 2.10Месо - има, ориз - превъзходен, доматена салца - едро смляна, чесън - върхът, черен пипер - различен от ориза и т.н. За какво говорим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 8 години
Отн.: сръбската скараТук изглежда добре като дизайн, обаче не практика не е точно така.Оня ден си взех 2 пълнени чушки от сръбската скара-пълна и абсолютна трагедия.1. Сложили цена 1.60 лв. ..на на 100 гр. И понеже знаеш, че чушките са 70-80 ст. на 100 гр. клиентите биват заблуждавани с цената, още повече че гр. е написано като бр. Ще ти трябва специален графологичен анализ за да разбереш предварително дали е гр. или е бр. Илюзията се подсилва от надписа 'На Промоция'.2. Като купят 2 чушки и платят 5.35 лв. клиентите разбират, че са измамени. Обаче измамата не свършва дотук.3. Ако на табелата пише, 'чушки с ориз и месо' -логично е да се предположи, че чушките са пълнени с ориз и месо (като минимум)-да, ама не.4. Първо оризът -ориз наистина има, но той е 18-то качество, 99% натрошени зърна и разни черни 'камъчета'. Като общо въздействие *** са толкова много, че оризът изглежда сив, даже може да се спори дали това наистина е ориз. Карай бе, клиентите са идеоти и няма да видят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
naso_fr
преди 11 години
Ей, другата година и аз съм там. До сега през Сърбия само транзит съм минавал, ама това е интересно.А като гледам разбирачите коментирали преди мен, ще ви призова да излезете малко от градовете на културен/селски туризъм. И в България го има, доста е приятно. И другия път наред с оплюването, кажете и нещо положително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 0
Snipe
преди 11 години
"изкусно приготвени на дървени въглища от мляко или кълцано телешко и свинско месо"Чак пък от мляко... иначе плескавиците са добри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Kel Hasan
преди 11 години
Leskovac e bez gramoten hotel. Panairat im e ravnostoen na Krivodolskiat. Avtorite na statiata i srbite razbirat ot zemedelie kolkoto praseta ot kladen4ova voda.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
Jekata
преди 11 години
ИзкусТно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още