IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ниската квалификация на кадрите вече е проблем №1 за туризма ни

Не лошата инфраструктура, а липсата на добре образован персонал спъва конкурентоспособността на туристическия отрасъл, смятат експерти

10:19 | 29.08.12 г. 34
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Експерти в туристическия бранш алармираха за спешна нужда от държавна стратегия за обучението на кадрите в туризма.<em>&nbsp;</em><em>Снимка: By Dima Dmitrijev &nbsp;Лиценз: Creative Commons</em></p>

Експерти в туристическия бранш алармираха за спешна нужда от държавна стратегия за обучението на кадрите в туризма. Снимка: By Dima Dmitrijev  Лиценз: Creative Commons

Ниската квалификация на кадрите в туризма вече е основен проблем за конкурентоспособността на туризма в България, като измества лошата инфраструктура, която доскоро беше най-голямата пречка за развитието на успешен туризъм.

Ако досега основна спънка за превръщането на туристическия отрасъл във водещ за икономиката ни беше инфраструктурата и липсата на достъп до туристическите забележителности, маршрути и дестинации, то сега липсата на високо образован персонал в сектора пречи за развитието на успешен туризъм у нас.

Около този извод се обединиха представители на туристическия бранш, експерти и преподаватели по туризъм на кръгла маса, посветена на проблемите с професионалната компетентност на човешките ресурси в туризма.

Първият основен проблем на туризма ни в момента е възприемането му като сезонен отрасъл, заяви проф. Мария Воденска, преподавател в специалност „Туризъм“ в СУ „СВ. Климент Охридски“. Работещите в сферата на туристическите услуги мислят за туризма като временно явление, разчитат на поговорката „ден година храни“ и затова не полагат никакви усилия да усъвършенстват знанията и уменията си.

На второ място проф. Воденска посочи все по-засилващата се тенденция към изтичане на кадрите в чужбина заради възможността за по-успешна кариера и по-високото заплащане. Иначе българската система на обучение е на високо ниво, признава експертът. Проблемът е, че се къса връзката между теоретичната подготовка и прилагането й на практика, каза проф. Воденска. 

Тя припомни добре познатата световна практика, при която във всяко туристическо предприятие се заделя процент от приходите за усъвършенстване на квалификацията на персонала. „В България се хвърлят огромни средства за материална база – мебели, климатици, техника, но не и за обучение на персонала, който реално осъществява връзката с клиента. Крайно време е бизнесът да разбере, че туризмът е преди всичко кадри“, обобщи експертът.

Тя допълни, че трябва да се акцентира върху квалификацията и развиването на уменията на място, а не задължително в учебното заведение, което е широко популярно в цял свят, но не се прилага в България.

Председателят на туристическата камара проф. Цветан Тончев акцентира върху това, че трябва да се обърне внимание на квалификацията на кадрите, които обучават персонала и на тяхната практическа подготовка. Според него един теоретик задължително трябва да е преминал през всички стъпала и на практиката, за да преподава туризъм.

Професор Васил Гъдев, който е дългогодишен директор на гимназията по туризъм в София, изказа мнение, че в основата трябва да бъде подготовката на средния кадрови потенциал. Той обърна внимание, че България сериозно изостава от страните в ЕС и като квалификация на хората, и като материална база за обучението им. Той открои като съществен проблем липсата на държавна стратегия за развитието на кадровия потенциал в туризма, който рефлектира в ежегодната липса на добре подготвен персонал по курортите ни.

Фактът, че много хора, които не са компетентни да работят в сектора, започнаха  да развиват туризъм, търсейки бърза печалба, е допълнителен недостатък, смята Цветана Маринкова от частен колеж по туризъм в София. „Туризмът не е просто разходка до Черни връх, а сложен комплекс от продукти и услуги, поднесени от висококвалифициран персонал, каза Маринкова.

Позицията, че страната ни се нуждае от постепенно надграждане на професионалното образование в туризма беше защитена и от представителя на министерството на икономиката Десислава Михалевска. Тя застъпи тезата, че средното образование трябва да дава изпълнителски кадри, а мениджърите да минават през по-ниските степени на квалификация, за да заемат ръководни длъжности. Трябва да се работи и върху прилагането на интерактивни методи на обучение на място, да се засилят гъвкавите форми на заетост в туризма, допълни Михалевска. Очакванията са новият Закон за туризма, който есента ще се гледа от Народното събрание да реши проблемите в тази посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 0
Vesko94
преди 11 години
Да, ръст има, но трябва да се погледне профилът на туристите, които идват у нас. Това са туристи, без висока покупателна способност, предимно от Русия и другите страни от бившия Съветски блок, а и някои от Обединеното кралство,но видяхме ги що за стока са те....Усилията трябва да са насочени към привличане на богатите туристи от Западна Европа, Северна Америка, Азия. Те са капитала, който ни трябва, не е ли така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Не е никак странно за посветените - това е ръст на декларирани услуги.Масово в предните години се декларираха само някакви % от истинските приходи в туризма. Сега като се затягат законите почва някакво уравняване и % на сивия сектор в туризма почва да намалява. Та затова е този ръст дори и туристите да не са много повече а цените същите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
mitkopom
преди 11 години
Най-странния момент даже парадокс е факта че въпреки ужасната инфраструктура, липсата на подготвени кадри, туризма всяка година реализира ръст от поне 7-10 % ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 0
Jay Gould
преди 11 години
Някой хора въобще си мислят, че тук из прованса трева пасем и само чакаме някой от столицата да дойде и да си отвори хотела за 3 месеца. Някой работят да, но до момента в който не си подготвят документите и не се метнат на някой пасажер, или не заминат в чужбина, в страна с пъти по-големи заплати и със сезони от по 9 месеца в годината. Тук просто очакванията на политици и олигарси за това какво да чакат в туризма са смешни и нереални :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 0
Jay Gould
преди 11 години
Две мои приятелки бяха се хванали преди няколко г. сервитьорки (на шведска маса - бакшиш няма там) в един от големите хотелски комплекси. Заплатите им тогава бяха 240 лв. + път и храна.. :)))))))))) Едната още третия ден тегли една майна на мениджъра на хотела, който и направил някакви парчета, а другата изкара 3 седмици бачкане по 12 часа на ден и още с по 1:20 часа път... Е, няма как! :)))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 0
Vesko94
преди 11 години
Аз също уча туризъм, последна година в гимназията. Нямам никакво желание да работя в бъдеще тази професия. Просто подготовката е на изключително ниско ниво, не се набляга на практиката, езиковата подготовка е много слаба. Когато един ден попитах един от учителите си: "Защо не наблягаме повече на практиката?", той отговори така:" Никой няма да е съгласен да ви учи и в утрешния ден да му бъдеш конкурент на пазара". Сами си правете изводите на къде върви страната ни с подобна политика, било то на бизнеса или държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
А то само за туризма... не е ли така почти навсякъде.Да не би туризма да е най-важния отрасъл в България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
sillyboy
преди 11 години
Аз познавам много образовани в областта на туизма хора , и никой не работи в тази сфера - по обясними причини $$$$
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 0
Hris0 Hrist0v
преди 11 години
Ами инвестирайте просто. Имам преки наблюдения от един курорт в Италия. Служителите в по-голямата си част са българи. Организират им курс по езика на най-масово посещаващите курорта туристи, за да могат да ги обслужват по-качествено и да бъдат доволни туристите. Докато са в България през зимните месеци, работодателят им заплаща минималната работна заплата и така знае, че следващата година може да си разчита на обучените кадри. БГ туризма не иска да даде и 1 лев за работниците и някой друг трябва да му уреди бизнеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
"Иначе българската система на обучение е на високо ниво, признава експертът. Проблемът е, че се къса връзката между теоретичната подготовка и прилагането й на практика, каза проф. Воденска. "Сама си противоречи. щом се къса връзката значи нивото е ниско не високо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още