Фалитът на производители означава, че се закриват работни места, което ще продължи да помпа безработицата и все повече ще ограничава потребителските разходи. А това със сигурност ще изостри битката между търговците за малкото и обеднели клиенти. Така омагьосаният кръг се затваря.
Що се отнася до налагането на таван на цените, историята много добре помни какъв е ефектът от въвеждането на подобна мярка – започва се от спад на качеството и се стига до дефицит на дадената стока на пазара.
Намаляването на акциза върху горивата в България е мисия невъзможна, защото и в момента той е под определения от ЕС минимум. За подобна стъпка се изисква одобрение от Брюксел, което надали ще получим.
Спорен е и ефектът от диференцираните ДДС ставки за стоките от първа необходимост. Преференциалната ставка означава, че държавата третира определени икономически сектори като специални и приоритетни и може да се очаква засилване на натиска и от други икономически сектори за същите привилегии. Съществува реална опасност от изкривяване на пазара и нарастване на разходите за администриране на ДДС.
Доходите
Ръстът на доходите като че ли е любимата тема за упражняване на предизборното словоблудство на българските политици, без значение на партийната им принадлежност. Естествено усилията са насочени към най-масовия електорат – пенсионерите и заетите с най-ниски доходи. Оттам и предпочитаните административни мерки за увеличение на доходите – индексиране на пенсиите, повишаване на минималната заплата и на осигурителните прагове.
Политиците обаче забравят, че с административни мерки могат да повишат само доходите в публичния сектор. Вдигането на минималната заплата не означава автоматично, че по същия начин ще бъдат индексирани заплатите в частния сектор.
Осигурителните прагове пък са предмет на анализ и от страна на Европейската комисия, която от няколко години препоръчва те да бъдат премахвани и да се стимулира внасянето на осигурителни вноски за здраве и за пенсия върху реалните доходи. Това обаче изисква и много други сериозни реформи – коренна реорганизация на здравната и пенсионната системи.
Повишаването на доходите няма как да се случи по административен път, особено във време на криза. Мерките, които трябва да предприемат управляващите, не са свързани с увеличаването на минималната заплата и осигурителните прагове, а с подобряване на бизнес средата и насърчаването на реални инвестиции, които да изведат икономиката към ръст.
Предизборният дебат започна доста по-рано от обичайното, но обещава да бъде изключително зрелищен. Най-интересните предизборни месеци тепърва предстоят и в тях не можем да очакваме реформи, които да изискват поемането на политическа отговорност.
преди 12 години Напълно си прав. Това което направи правителството подпомогна омекотяването на спада, но това което трябваше да се направи също, беше да се подпомогне преструктурирането. Тука точно куцат нещата. Вижда се, че най-ниските данъци, които толкова рекламират, не са достатъчен стимул за привличане на инвеститори. Трябват още много реформи, и то икономически, а за такива дори не се говори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ами сега е 0,78 $ за евро. Тогава е бил...чакай да погледна 0,78 $ за евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Няма лесно решение на структурната безработица ! По принцип това което е описала е класическа дефлационна спирала . Колкото и да търкаме клавиатурата проблемите са ясни - в момента текат мощни преструкториращи процеси , свързани с фалита на малоумно раздутия строителен сектор и съпътстващите го предприятия за услуги и материали . И не се залъгвайте : правителството пак много направи - проектите за метрото , магистралите , разните там зали и градинки донякъде омекотиха пътя надолу . Можеше и да ги няма :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Скоро се въртеше една карикатура, която много точно описваше ситуацията в България. Тя беше Мъж и жена - и едно магаре. Много точно описваше "Хорското Мнение".Мъжът и жената яхнали магарето - хората "Ще уморят горката животинка!"Жената яхнала магарето - хората "Вижда се кой командва в тая къща"Мъжът язди магарето - хората "Егати егоиста"Мъжът и жената водят магарето до себеси - Хората "*** балъците, що ходят пеш, като си имат магаре"Та тетакава е цялата българска картинка. Мрън мрън и тва е! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мигленче, това наистина ли го мислиш и не можеш да си обясниш:а цените на горивата в България са по-високи при цена на петрола от около 120 долара за барел, отколкото бяха при цена на петрола от 150 долара за барел.ще ти дам жокер - колко е курса на долара сега? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Браво на Миглена!Цитирам:"Фалитът на производители означава, че се закриват работни места, което ще продължи да помпа безработицата и все повече ще ограничава потребителските разходи. А това със сигурност ще изостри битката между търговците за малкото и обеднели клиенти. Така омагьосаният кръг се затваря."Това е един абзац, много добре синтезиран, в който е описана ситуацията във ВСИЧКИ сектори, не само хранителния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар