Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) оряза драстично изкупните цени на тока от слънчеви панели. Новите цени най-вероятно ще влязат в сила от следващия месец, когато се очаква комисията да гласува и приеме окончателно своето решение.
Инвеститорите в този тип енергийни проекти ще имат около 7% печалба от т. нар. норма на възвращаемост, вместо досегашните 20%, съобщава bTV.
Според председателя на държавната комисия Ангел Семерджиев с новите цени ще се ограничава бъдещото поскъпване на тока заради огромния инвестиционен интерес у нас да се строят нови фотоволтаични паркове за ток. Семерджиев припомни, че точно заради такива проекти токът за бита поскъпна с 13% от 1 юли.
Според инвеститорите обаче новите изкупни цени обезсмислят инвестициите във възобновяеми енергийни източници, тъй като печалбата им от 7% е почти колкото е доходността от стандартните банкови депозити.
Българската фотоволтаична асоциация (БФА) и Българската соларна асоциация обявиха, че ще обжалват решението на енергийния регулатор за намаляване на изкупните цени от фотоволтаичните панели във Върховния административен съд.
Председателят на БФА Никола Газдов обяви, че на практика държавата обрича на фалит всички инвеститори, които последните седмици и месеци са вложили милиони лева в такива проекти, но все още не са присъединени към енергийната мрежа. Според него изкупната цена на тока от слънчевите панели е изкуствено и нереално завишена от държавната комисия, като нарочно е ползвала числа от интернет страница на малка германска компания-производител на слънчеви панели, чиито цени са били нереално ниски.
"Ако бяха ползвали данни от световните производители на слънчеви панели или от независимите консултантски и финансови компании, цените нямаше да бъдат толкова драстично орязани", подчерта Газдов.
Към днешна дата в енергийната мрежа на България са присъединени 600 мегавата фотоволтаични мощности. Националната електрическа компания и електроразпределителните дружества сега изкупуват тока от първите такива паркове на много по-високи цени, защото преди години и цената на фотоволтаичните панелите беше с пъти по-висока.
Сега ДКЕВР отчита, че цените на панелите са с пъти по-ниски и точно заради това е дошло времето изкупните цени на тока от слънчевите панели да бъдат намалени толкова драстично.
Според Българската фотоволтаична асоциация действията на комисията са закъснели и с това решение държавата просто иска да наложи мораториум върху строежа на нови фотоволтаични паркове поне до изборите следващото лято.
преди 12 години 21 век, нови технологии,енергия навсякъде около нас и цената и е космическа? Това ако не е измама здраве му кажи! Инвеститорите да се насърчават със данъчни облекчения, а не с преференциални цени! Там е грешката, ама кат няма матриал сред министрите и депутатите на кой да го говориш... жалка картинка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Къде Цветелина (предполагам Бориславова) има Пи Ви? Тя върти 15-20МВ перки чрез "Уинд Сис" ООД и "Дисиб" ООД, но не знам да има нещо Пи Ви. Напр. Иво Прокопиев чрез Солар Про е релизирал може би около 150МВ Пи Ви, което продава по 500лв за 1 МВч отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "...ДКЕВР орязва печалбата на инвеститорите във фотоволтаици..."Да де, ама само на новите. А тези на Цветето си останаха старите, щото договорите са такива, с едни голеееми неустойки. А да питате кой се е съгласил на такива урвенски условия, няма да получите отговор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е къде е сега Мариан, като му разправях че това е най-големия риск, като така умело се агитираше в статиите за ВЕИ :DАма чакайте малко, то панелите 1во падат драстично, 2ро предлагането се увеличава нови и нови соларни паркове и накрая това няма как да не повлияе на изкупните цени, това по съвсем пазарен принцип. Ако не бяха паднали това водеше директно към неефективност и монополизиране на пазара не знам какво реват соларните компании 7% фиксирана доходност в порядък от доста години си е направо супер, гарантиран доход, да не говорим че на редица корп. облигации цената е доста по ниска. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За нещастие поради политически угодно назначените некадърници в ДКЕВР всички ще платим сметката. Интересно защо никой повдига този въпрос и никой не иска слагане на компетентни кадри в ДКЕВР? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ми то всяква *** се юрна фотоволтаици да слага. Време беше! Още даже трябва да им урежат печалбите. Тоя що не ми каже къде има депозити за 7% за 20, 30, 50 години напред, че ми не е ясно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цветелинка построи ли построи аиде другите у лево отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цветелинка построи ли построи аиде другите у лево отговор Сигнализирай за неуместен коментар