Потребителските цени през юни са намалели с 1% спрямо май, съобщи Националният статистически институт. На годишна база ръстът в цените се понижава до 1,6%, след като в три поредни месеца се задържа на ниво от 1,7%.
Инфлацията, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ) по месеци:
Графика: НСИ
Инфлацията от началото на годината е 0,5%, а за последните 12 месеца до юни спрямо предходните 12 – 2,7%.
С най-голямо понижение през юни са цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки (-2,4%) и разходите за транспорт (-1,8%), а с най-голямо повишение са услугите в ресторанти и хотели (+0,6%) и тези, свързани със свободно време, развлечения и културен отдих (+0,5%).
През юни цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти са се понижили с 0,2%, а цените на лекарските и стоматологичните услуги са се повишили съответно с 0,5 и 0,3%.
През юни цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) са намалели с 1,2% спрямо май. От началото на годината инфлацията в малката кошница е 0,1%.
Цените в малката кошница са се изменили спрямо предходния месец, както следва: хранителни продукти (-2,2%), нехранителни стоки (-0,3%) и услуги (+0,1%).
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през юни дефлацията е двойно по-малка на месечна база - 0,5%. На годишна база инфлацията е 1,6%.
Инфлацията от началото на годината по еврометодологията е 0,7%, а за последните 12 месеца до юни спрямо предходните 12 – 2,3%.
* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).