След като през май депутатите приеха поправки в Закона за държавния служител, с които орязаха наполовина заплатите на общинските съветници, депутатът от Коалиция за България Димитър Горов предлага да бъде направено ново изменение в Закона за местното самоуправление, с което да се възстанови предишният размер на възнаграждението на общинарите.
Допреди да бъдат гласувани промените в Закона за държавния служител общинските съветници получаваха 60% от средното за съответната общинска администрация възнаграждение.
В преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния служител обаче беше записано, че възнагражденията на общинарите ще бъдат намалени на 30% от средната за съответната общинска администрация заплата, като промяната трябваше да влезе в сила от 1 юли.
Поправката предизвика остро недоволство сред общинските съветници в София, като Георги Кадиев от БСП дори изчисли, че възнаграждението на столичните общинари ще падне до 200 лева.
Димитър Горов предлага да бъде направена нова промяна в Закона за местното самоуправление и да се възстанови старият размер на възнаграждението на общинските съветници - 60% от средното за съответната общинска администрация.
В мотивите му се посочва, че рязкото намаление на заплатите на общинарите е „неоправдано и не отговаря на естеството и обема на задълженията, с които са натоварени общинските съветници“.
Депутатът допълва, че времето, в което общинските съветници са на заседания, се води като неплатен служебен отпуск от основната им работа. Освен това според него промяната в Закона за държавния служител, която касае заплатите на общинските съветници, е била прокарана без да е обсъждана нито в парламентарните комисии, нито с асоциацията на общинските съвети, нито със сдружението на общините.