Голяма част от българите не познават банковите и небанкови финансови услуги и не са наясно с правата си, когато сключват договори за ползване на такива услуги.
Това показват резултатите от проучване на асоциацията „Активни потребители“, представено днес от председателят на организацията Богомил Николов по време на конференция, организирана от Комисията за финансов надзор (КФН).
Резултатите от проучването сочат, че 76 процента от потребителите не знаят, че преди да подпишат договор за потребителски кредит имат право да получат подробна информация за всички условия по него.
Половината от българските потребители не са наясно какво е годишен процент на разходите (ГПР) по кредита, а 53% на сто не знаят, че могат да се откажат от ползването на потребителски заем до 14 дни след сключването на договора.
Данните на асоциацията показват още, че близо една трета от кредитополучателите, които имат затруднения с изплащането на заемите си, не предприемат никакви действия по предоговарянето им.
Тревожната статистика Богомил Николов обясни с ниската финансова култура на българите, което спъва и потреблението на финансови услуги у нас.
Николов посочи, че според данни на КФН само 0,3% от българите участват на капиталовия пазар.
Слабото познаване на финансовите услуги често води и до погрешен избор на оферта от страна на потребителите, тъй като те не разбират параметрите и не умеят да сравняват конкурентни оферти.
Българските граждани често влизат в капани заради ниската си финансова култура, каза още Богомил Николов. Има много случаи, при които хора се натоварват с дългове при наследство или изплащат чужди кредити заради подписани документи за поръчителство.
преди 12 години УУУУУУУУУ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Финансите са сложни знания.Фактът, че 296 години скрито от човешки познания е налично държавно финансово поведение с катастрофална грешка доказва това.Днес най-важния проблем при кредитополучателите не е дали пълно познават правата си, а лошото влияние на непригодно за Незлатни пари държавно финансово управление.При тези условия хората живеят в Капана на парите и колкото повече се трудят толкова по-голяма криза се развива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е тука Мечо трябва да се изцепи.... :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години и за чий ..... ви е тово подобие на борса в бг???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 0.3% ама от колко ...:))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Евала за статията... Това е повече от ясно, че е така... Просто никой не го бешеписал до този момент. Аз лично познавам хора,които не знаят, че лихвата е годишна, а си мислят, че е цялото оскъпяване по кредита... Резил.... а за тия 0,3% силно се съмнявам... по скоро 0,005 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ниската култура и грамотност, не само във финансите, е голяма част от кризата в развития свят. Твърде много хора из Европа са неуки и незаинтересовани да се образоват, а от там идват и проблемите им. Лекият им живот ги е направил мързеливи и прости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар