Очаквано първите проверки на здравните инспектори срещу нарушаващите забраната за пушене на закрити обществени места започнаха неубедително.
Още в полунощ на първи юни инспектори от районните здравни инспекции тръгнаха по заведенията, за да „ловят“ пушачи в нарушение на пълната забрана за тютюнопушене в закрити обществени места и на някои открити, регламентирани в закона, но удариха на камък.
Първите резултати, които отчете министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, показват, че са съставени едва 12 акта и са издадени 34 предписания от общо 890 извършени проверки. Инспекторите са установили тютюнопушене в училищни дворове и в учителски кабинети, в заведения за хранене и развлечения, включително и останали табели като "Зала за пушачи". Има установени нарушения на забраната за тютюнопушене и в лечебно заведение.
В столицата резултатите от проверките също дадоха съмнителни резултати, тъй като от извършени 325 проверки, започнали от Студентски град, здравните инспектори са посетили 3 нощни заведения и са издали 6 акта за административно нарушение.
Въпреки че в закона е записано, че при провеждането на държавния здравен контрол държавните здравни инспектори имат право на свободен достъп до обектите и право да изискват сведения и документи, на практика това не се случва.
Първите инспекции, направени в столицата, показаха как инспекторите, придружени от представители на органите на реда, търпеливо чакаха пред входа на заведението, докато персоналът сръчно прибира пепелници и проветрява помещения.
Фактът, че контролните органи не правят внезапна проверка в дадено заведение без предварително да са информирали управителя или собственика, обезсмисля наложените забрани. Освен това, според правилата, санкция може да бъде наложена само при условие, че проверяващите „хванат“ нарушителя със запалена цигара на момента. В случай, че инспекторът не залови пушача „в крачка“, глоба не може да има.
Като че ли в подкрепа на нормативното безсилие прозвучаха и думите на министър Атанасова, че проверките няма да имат кампаниен характер, а ще бъдат постоянни, но все пак контролните органи разчитат главно на съдействието на собствениците на заведения и на добрата воля и култура на пушачите.
Още по време на дебатите по забраната една от най-коментираните теми беше, че слабото място на наредбите е именно в упражняването на контрола. За целта беше разрешено полицията да върви ръка за ръка със здравните инспектори, които да изискват документи за самоличност на нарушителите. Не е ясно обаче как собствениците могат да бъдат задължени да допускат инспекторите в заведенията, а полицаите от своя страна нямат правомощия да санкционират по закона за здравето.
На фона на безсилието за овладяване на цигарения дим на закрито законът е заложил още по-крайна забрана – да не се пуши на стадиони, амфитеатри, детски площадки, детски градини и ясли.
При влизането в сила на забраната шефката на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова заяви, че по всяка вероятност след време законът ще претърпи промени точно в посока на засилване на контрола.
Глобите за пушене на забранени места са - за физически лица от 300 до 500 лева, за второ нарушение - между 500 и 1000 лева. За едноличен търговец санкцията е съответно между 1000 и 1500 лева за първо и от 1500 до 3000 лева за второ нарушение. Юридическите лица, които не се съобразят с разпоредбите, са заплашени с глоби между 3000 и 5000 лева, а за второ нарушение - до 10 000 лева.
преди 12 години От всичките глупости които сътвориха, най-интересно ще ми бъде как точно ще глобят например на футболен мач, някой от агитката на Левски или ЦСКА :). Те и без друго се чудят как да се сбият с ченгетата, а на проверяващия как ще му се израдват, просто не ми се мисли! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Абе те детекторите за дим могат да се изключат, а водата от противопожарната система да се източи. По-добре да сложат дежурен инспектор във всяко заведение. Таман ще се понижи безработицата. :)Винаги ми е било смешно, как в 12 часа започва няква такваз показна акция. Седят един куп народ пред заведенията и в полунощ щурмуват на юруш :DНаправо селска работа. И какво са ги погнали тез пушачи, ше кайш че те са най-големия ни проблем... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много просто е - без работеща противопожарна с-*** с детектор за дим - да няма лиценз за заведенията. От там и ако някой запали ще получи един студен душ веднъж и повече няма да повтори.А истината е, че подобни забрани могат да се наложат от обществото като цяло. Няма начин контролните органи да изловят пушачите. В крайна сметка това не са наркотици, че полицията да се занимава ако няма системно нарушение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не съм пушач, но това е поредната простоия на ББ. Няма да е учудващо, ако проверяващ нощните заведения, си изяде боя в заведението.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Покрай цигарите и забраните всички пропуснаха лошия доклада на ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Следваща стъпка - във всяко заведение да се сложат камери и детектори за дим и да се следи централно, а глобите да се получават по пощата придружени със снимка. Разбира се всички ще трябва да ходим с регистрационен номер на челата, че да се знае кои сме. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Само дето никой не обясни - ушевите нямат ли си друга работа, освен да обикалят по кръчмите и да дебнат дали някой не пуши? Вече елиминираха напълно и организираната и "битовата" престъпност, само това им остана като занимание... отговор Сигнализирай за неуместен коментар