В резултат на недалновидна политика само за последните 3 месеца у нас са закрити 56 хиляди работни места и 27 хиляди малки и средни предприятия. Това каза изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев на среща на Управителния съвет на камарата с икономическия министър Делян Добрев.
„Очакваме да отстоявате по-твърда позиция пред останалите министри, когато се предлагат популистки решения, вредни за конкурентното развитие на икономиката“, каза Данев. Той призова икономическия министър да не допуска в Министерския съвет да се разглеждат и приемат нормативни актове, за които не е направена ефективна оценка на въздействието.
Според Божидар Данев именно липсата на такава оценка на някои управленски решения от последните години е една от причините за тежката ситуация на пазара на труда и влошената бизнес среда.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България и член на УС на БСК Васил Велев предложи да се възстанови дейността на Съвета за икономически растеж като място за ефективен диалог между бизнеса и държавата – теза, която получи подкрепа от страна на министър Добрев. „Има диалог, но няма чуваемост и именно това трябва да се промени“, смята Васил Велев.
Според председателя на УС на БСК Сашо Дончев „има опити държавата да контролира всичко, а трябва да изграждаме общество на отговорни хора“. Той изрази убеждението си, че е необходимо сериозно да се облекчат тежките и бавни административни процедури, съпроводени от огромна по обем документация и множество излишни контакти с административни служители, което е и предпоставка за корупция. За сметка на това, да се увеличи отговорността, която носи бизнесът, съпроводено със съответния засилен контрол.
„Полезно е да обменяме оперативно идеи, важно е да опростяваме нещата, а не да ги усложняваме“, коментира от своя страна Делян Добрев.
Според министъра е необходимо активно участие на бизнеса и науката в процеса на програмиране на следващия програмен период по ОП „Развитие на конкурентоспособността“, за да се повишим усвояемостта на евросредствата.
Още български новини от Dnes.bg
преди 12 години Данните съм взел от http://***.nsi.bg/ORPDOCS/Labour_1.1.1.1.xls отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години За една година икономиката ни е загубила 44.6 х осигурени работни места, а през първо тримесечие са само 27 х. като повтаря се втора по-малка вълна на кризата от 2009 -2010 година. Тогава за периода март 2009 до март 2010 се съкращават 222 х работни места с договор и осигуровки.Липсват стимули за създаване на работни места от от малките и средните фирми, а големите продължават да си оптимизират приходите и печалбите, без да назначават... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тези 56 х работни места били ли са със законни договори и осигуровки или това е някаква екстраполация на свиването на сивата икономика или просто налучкване... Има ли данни за спад на осигурените по трудов договор?Иначе закритите фирми са по следните причини -до края на 2011 година фирмите трябваше да се пререгистрират и това са фирмите които не са го направили. Тези фирми са от три големи категории1. Практически фалирали отдавна и собствениците им нямат пари да ги закрият2. Пълни със счетоводни скелети в гардероба - ДДС измами, неплатени данъци и усигоровки - много по изгодно е да ги оставиш да се закрият служебно от колкото да ги привеждаш в законен вид3. Фирми неработещи поради проблеми между съдружниците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "....В резултат на недалновидна политика само за последните 3 месеца у нас са закрити 56 хиляди работни места и 27 хиляди малки и средни предприятия...."В замяна на това увеличиха държавната администрация и разходите по издръжката й. И понеже все им се вижда недостатъчно, решиха да разселят част от администрацията по четирите края на България. Очакван резултат - освободени министерски сгради, които спешно ще бъдат изкупени от "наши хора" на атрактивни цени. После следва връщане на администрацията в София, като недообмислено и неефективно решени е и строеж на нови административни сгради. Конгениално, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар