Окончателно парламентът въведе пълна забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в закона за здравето, предаде БТА.
Гласуваха 107 народни представители, като “за“ забраната бяха 90 депутати, 9 бяха “против“ и 8 се въздържаха.
От 1 юни вече няма да може да се пуши в ресторанти, кафенета, барове, нощни клубове, както и в училищни дворове, детски площадки и по време на събития за деца и ученици, които се провеждат на открито.
Народното събрание забрани тютюнопушенето и в помещенията с обособени работни места, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение.
Депутатите забраниха и тютюнопушенето на стадиони, спортни обекти, летни кина и открити театри, когато има спортни и културни прояви. Тъкмо това ограничение бе сред най-оспорваните и беше отхвърлено на последното заседание на здравната комисия. Преди дни премиерът Бойко Борисов заяви, че ще настоява за забрана на пушенето на стадионите, което ще стане факт от 1 юни.
По спирките на обществения транспорт обаче ще може да се пали цигара.
По изключение ще се допуска пушене и в обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата. Там няма да се разрешава присъствието на лица до 18-годишна възраст. Тези места трябва бъдат отделени с въздухонепроницаеми стени, плътно затварящи се врати, да имат вентилационна инсталация и да бъдат ясно обозначени.
Нарушенията ще се установяват с актове, съставени от здравни инспектори от РИОКОЗ или от министерството на здравеопазването. Депутати обаче се усъмниха, че инспекторите на регионалните здравни инспекции ще бъдат достатъчно, за да обхванат мащабите на забраната, и че може да се наложат промени и в други закони, така че да се включат и органите на реда в контрола.
Ако се пуши на забранени места, глобата за физически лица ще бъде от 300 до 500 лева. За второ нарушение тя ще е между 500 и 1000 лева. За едноличен търговец, който не спази забраните, санкцията е съответно между 1000 и 1500 лева за първо и от 1500 до 3000 лева за второ нарушение.
Юридическите лица, които не се съобразят с разпоредбите, са заплашени с глоби между 3000 и 5000 лева, а за второ нарушение - до 10 000 лева.
* Допълнена към 14.00 часа
преди 12 години Кворум има и депутатите могат да взема решения, когато присъстват повече от половината - т.е.121 народни представители. Решение се приема, когато гласуват повече от половината от присъстващите в залата - т.е. 61 народни представители. През 2007 г. беше приета промяна в конституцията, според която кворум се изисква при гласуване, но не и при дебат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Евала, имало и нещо европейско в нашта държавица отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Супер, мога да почна да ходя на диско пак:-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Гласуваха 107 народни представители, като за забраната бяха 90 депутати, 9 бяха против и 8 се въздържаха... Хахахаха, тия сладури имат ли кворум да гласуват, каквото и да е? :)Май ще можем да си пушим навсякъде, тъй като гласуването е нелегитимно... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Гласуваха 107 народни представители, като за забраната бяха 90 депутати, 9 бяха против и 8 се въздържаха... Eх, де да можеше и в нашата фирма да се ходи когато си поискаш, пък заплатата да си ти върви.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години а в открити заведения ще може ли да се пуши? отговор Сигнализирай за неуместен коментар