Лошите кредити (с просрочие над 90 дни) достигат рекорден дял от 16,21% към 31 март 2012 г., показват данни на БНБ. В края на 2011 г. делът беше 14,93%. Към края на март лошите и преструктурирани кредити са за 23,4%.
Нетният лихвен доход на банките намалява с 8% на годишна база до 665 млн. лв. за първото тримесечие на 2012 г., показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ. В абсолютен размер намалението е с 56,5 млн. лв. и е резултат на намалението на приходите от лихви с 2% до 1,22 млрд. лв. и увеличение на разходите за лихви с 5,92% до 557 млн. лв.
Нетният доход от такси и комисионни се увеличава с 32% на годишна база до 179 млн. лв. за първото тримесечие на 2012 г. Като сума увеличението е с 43 млн. лв. и частично компенсира спадa в нетния лихвен доход.
Разходите за обезценки намаляват с 53,4 млн. лв., или с 18%, до 245 млн. лв. за първото тримесечие на 2012 г. Подобрение с 42 млн. лв. до 65 млн. лв. има при нетния приход от операции с инвестиции и валутни разлики.
В резултат печалбата на банковата система се увеличава с 18 млн. лв., или с 12% на годишна база, до 176 млн. лв. за първото тримесечие на 2012 г. Само за март 2012 г. печалбата е 58,2 млн. лв., като намалява със 17% на годишна база след ръст на обезценките за месеца с 4,6% на годишна база до 89 млн. лв.
Ръстът на административните разходи е едва 1,44% на годишна база (или 6 млн. лв.) до 423 млн. лв. за първото тримесечие на 2012 г.
Активите на банковата система се увеличават с 5,34% на годишна база до рекордните 77,9 млрд. лв. към 31 март 2012 г.
В рамките на тримесечието брутните кредити и аванси нарастват с 0,7% (457 млн. лв.) с основния принос на вземанията от кредитни институции (395 млн. лв.). Растежът на корпоративните кредити (с 0,2%) е съпроводен с намаление при експозициите на дребно (с 0,5%, или 99 млн. лв.). Банките отчитат тримесечен спад както при жилищните ипотечни кредити (с 0,5%), така и при потребителските заеми (с 0,6%).
В края на март привлечените средства в системата са в размер на 66,6 млрд. лв. За първите три месеца на годината е регистрирано увеличение с 1,6% (1 млрд. лв.), като само в рамките на март то е 679 млн. лв. Депозитите от граждани и домакинства продължават устойчиво да нарастват и през отчетното тримесечие (с 2,8%, или 898 млн. лв.)
Засилването на ролята на местните източници за финансиране на банковите операции е подкрепено и от растежа при институциите, различни от кредитни (с 0,7%, или 159 млн. лв.). Резидентната структура на ресурса се запазва спрямо края на 2011 г., като средствата от нерезиденти са 19,2% от общия размер на привлечените средства.
Спрямо декември 2011 г. балансовият капитал на банковия сектор се увеличава с 0,8% до 10,5 млрд. лв. с приноса на дохода от текущата година и на повишените преоценъчни резерви.
преди 12 години "Така че сам по себе си критерия дял на лошите кредити почти нищо не показва." Мисля, че е прав mpy_yordanov. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Имат силно лоби. Плащани са пари където трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Така че сам по себе си критерия дял на лошите кредити почти нищо не показва. " Аз ли се бъркам или сам каза, че от статията ти няма смисъл? Аз мисля, че има и Bil-bg го изкара виден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Въпреки че лошите кредити се увеличават като процент, печалбата на банковата система също се увеличава. И то при положение, че нетлия лихвен доход в системата (който би трябвало да е основния източник на приходи) намалява? Само тези показатели показват колко много са увеличили банките приходите си от такси, комисионни и всякакви подобни (те са увеличени и като брой и видове такси и като резмер или процент на съществуващите). А и данните от статията го потвърждават.... Това не е нормално, още повече, че държавата задължава и бизнеса и гражданите почти всичко да извършват по банков път. Тежестта на банковите такси се увеличава и то с някакъв вид протекция на държавата..... Мисля че това не е нито нормално, нито здравословно за бизнеса....а като гражданин бих си затворил всякакви банкови сметки....ако не е необходимо и не ми изискват.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нямам данните, но и сами по себе си те няма да са показателни. Трябва да се види и какъв е нетния марж на банките, тоест доколко оперативния бизнес със своята рентабилност може да поеме бремето на лошите кредити. И става сложно. Вероятно нашата банкова система е доста рентабилна, след като прави близо 2 млрд. лв. печалба на година, преди обезценки. На 10 млрд. лв. капитал, това са 20% рентабилност, ако не бяха обезценките. 20% не е лошо RoA. Така че сам по себе си критерия дял на лошите кредити почти нищо не показва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Марияне ако можеш напиши една статийка с таблица за сравнение на лошите кредити на България спрямо другите държави от ЕС отговор Сигнализирай за неуместен коментар