Адвокатите от държавите членки на Европейския съюз (ЕС) и Швейцария ще могат свободно да упражняват тази професия и в България, без да се налага да завършват юридически факултет в страната, каквито бяха досегашните изисквания.
Това предвиждат промените в Закона за адвокатурата, внесени за одобрение от правителството в парламента.
В мотивите на законопроекта се посочва, че с приемането на поправките ще се преодолеят несъответствията между българското и европейското законодателство, заради които през 2009 г. Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процедура срещу България.
Еврокомисията се задейства преди близо 3 години, след като в Брюксел постъпиха няколко жалби от международни правни фирми, представяйки българското законодателство като дискриминационно.
В отговор отговорните институции измениха нормативната уредба за водене и съхраняване на регистрите от адвокатските съвети, но това не беше прието като задоволителна промяна от страна на европейските власти.
С новите текстове в Закона за адвокатурата се въвежда понятието „адвокат от Европейския съюз“.
Отпада и изискването за завършено в България юридическо образование за практикуване на професията. Дипломите на завършилите в чужбина трябва да бъдат признати по установения от образователното министерство ред. След това те ще могат да се впишат в адвокатската колегия.
Завършилите в чужбина адвокати получават и правото на свободен достъп за справки по дела, както и до копия на книжа и други сведения.