Представителите на Българската стопанска камара отново ще поставят въпроса за промяна в методиката при определянето на таксата за битовите отпадъци, която според бизнеса е форма на дискриминация спрямо тях за сметка на гражданите, които плащат много по-малко от фирмите, съобщиха от камарата.
Проучване на камарата сред 300 фирми показало огромни различия между приходите от такса „смет“, събирани в един и същи район от един зает работник в дадена фирма и от един гражданин, който като физическо лице плаща на общината.
От проучването става ясно, че на едно заето лице фирмите плащат между 8 лева и 10 хиляди лева такса „смет”. За тон битови отпадъци таксата варира между 30 лева и 30 хил. лв. посочи зам.-председателят на камарата Димитър Бранков на форум в София.
В столична община бизнесът плаща 5 пъти по-високи ставки спрямо гражданите. В същото време в някои общини едно предприятие покрива между 50 и 70% от общите общински приходи за такса „смет“, припомни още представителят на камарата. Той коментира още, че на практика таксата се е превърнала във втори имотен данък за фирмите, защото не се изчислява от реалното количество отпадъци.
Като припомни, че от 2003 г. досега стопанската камара нееднократно е поставяла проблема за промяна на методиката, представителят на камарата обясни, че е необходимо да се вземат предвид всички направени от бизнеса предложения, така че в условията на криза бизнесът да получи обективна методика за оценка на тези плащания.