IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнес климатът през март леко се подобрява

Месечната анкета на НСИ отчита по-благоприятни нагласи в търговията на дребно и услугите, докато ситуацията в промишлеността и строителство се запазва

11:43 | 28.03.12 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Бизнес климатът през март леко се подобрява

Стопанската конюнктура в страната през март леко се е подобрила поради по-благоприятните нагласи в търговията на дребно и в сектора на услугите, отчита Националният статистически институт (НСИ).

Общият показател на бизнес климата се покачва с 2,3 пункта, като по отрасли се отчитат следните изменения: промишленост (запазва се), строителство (запазва се), търговия на дребно (+2,4 пункта), услуги (+9,2 пункта).


Графика: НСИ
 

Промишленост

Съставният показател „бизнес климат в промишлеността” се запазва на нивото си от предходните месеци.

Анкетата регистрира известен оптимизъм у мениджърите относно бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца, макар по отношение на настоящото бизнес състояние мненията им да са резервирани.

Същевременно през март производствената активност и поръчките от чужбина се свиват.

Основните проблеми за развитието на бизнеса в отрасъла продължават да бъдат несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната.

По-голямата част от промишлените предприемачи не възнамеряват да повишават продажните цени в бранша през следващите три месеца.

Строителство

През март 2012 г. съставният показател „бизнес климат в строителството” остава приблизително на равнището си от февруари.

Настоящото бизнес състояние на предприятията се оценява като задоволително или лошо, а строителната активност - като свита.

Несигурната икономическа среда, финансовите проблеми и недостатъчното търсене остават основните фактори, затрудняващи дейността в отрасъла, като през март отрицателното им влияние се засилва.

В същото време обаче очакванията на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца и за строителната активност са оптимистични. Анкетата отчита и намаление на броя на клиентите със закъснения в плащанията.
По отношение на продажните цени в строителството няма очаквания за увеличението им през следващите три месеца.

Търговия на дребно

Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно” през март нараства с 2,4 пункта в сравнение с предходния месец поради леко подобрените оценки и по-оптимистичните очаквания за бизнес състоянието на предприятията.

Регистрира се повишен оптимизъм в прогнозите на търговците за следващите три месеца и по отношение на обема на продажбите и на поръчките към доставчиците.

Основна пречка за развитието на бизнеса в отрасъла продължава да е несигурната икономическа среда. През последния месец обаче факторът „конкуренция в бранша” засилва негативното си влияние с 11,5 пункта, измествайки на трето място фактора „търсене”.

По отношение на продажните цени търговците на дребно не очакват повишение през следващите три месеца.

Услуги

През март съставният показател „бизнес климат в сектора на услугите” се покачва с 9,2 пункта в сравнение с февруари поради изместването на оценките и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията от „по-лошо” към запазване на „същото” състояние.

По отношение на търсенето на услуги през следващите три месеца очакванията им са оптимистични, което ги въздържа от прогнози за съкращаване на персонал.

Несигурната икономическа среда продължава да е най-сериозният фактор, затрудняващ дейността на предприятията, следван от факторите „конкуренция в бранша” и „финансови проблеми”.

Преобладаващите очаквания на мениджърите относно продажните цени в сектора на услугите са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:30 | 02.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още