IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От КНСБ предлагат да се въведе допълнителен отпуск по семейни причини

Синдикатът обяви необходимост от национална стратегия за съчетаване на семейния и трудовия живот

14:19 | 27.03.12 г. 2
<p>
	<em>Президентът на КНСБ Пламен Димитров (вляво) преди дискусията</em>&nbsp; &nbsp; &nbsp; Снимка: БТА</p>

Президентът на КНСБ Пламен Димитров (вляво) преди дискусията      Снимка: БТА

Да се въведе допълнителен отпуск по семейни причини за родители с малки деца, предлагат от КНСБ. Идеите бяха дискутирани на конференция на тема „Проблеми и политики за балансиране на семейния и трудов живот” и са описани в анализ на КНСБ, изпратен до медиите.

От синдиката обсъждат два варианта за осигуряване на повече свободно време за работещите родители, които да бъдат записани в трудовото законодателство.

Според направения от експертите анализ съвместяването на професионалните ангажименти със семейните грижи е проблем, който все повече ще се изостря в следващите години. В тази връзка от КНСБ настояват за въвеждане на фирмени политики и мерки за съчетаване на семейния и професионалния живот.

Президентът на синдиката Пламен Димитров предложи икономически активните родители да имат право в един ден от седмицата или в месеца работното им време да бъде намалено с два часа заради семейни ангажименти. Другият вариант е работниците да ползват един или два дни допълнителен отпуск през годината.

Синдикатът настоява и за увеличение с 5-6 дни на отпуска за гледане на болен човек от семейството. В момента хората имат право на 10 дни в годината, за да се грижат за болен родител или дете.

Пламен Димитров посочи, че гъвкавата заетост по инициатива на служителя в едно предприятие за решаване на семеен проблем трябва да бъде по-скоро неформално разрешение, давано от работодателя, а не целенасочена фирмена политика.

„Този проблем не е само социален. Въпросът е не само хората да имат възможност да отделят семейния от професионалния живот, но и да имат време за обучение и квалификация, за което се предполага, че също отнема не малко време”, заяви проф. Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет. Според него това са стратегически въпроси, които трябва да се превърнат в държавна политика.

Синдикалистите предлагат да се възобнови и семейното подоходно облагане, включващо данъчни стимули за допълнително стимулиране на семействата с деца и хората, които се грижат за болни роднини.

Държавните и общински институции биха могли да се интегрират за ускореното изграждане на социалната инфраструктура като детски градини, социални заведения и др. Изтъква се, че ограниченият достъп до такъв род социални заведения и услуги ограничава възможностите за съчетаване на семейния и професионалния живот и „удря“ и без това скромните домакински бюджети на хората със семейни проблеми.

От КНСБ се ангажират да разработят Национална стратегия за съчетаване на семейния и професионалния живот и да инициират публична дискусия по темата, така че предложенията им да намерят практическа реализация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
creepazoid
преди 12 години
Прекрасни предложения. Дългосрочният ангажимент на властите в тази област ще има множество положителни ефекти - намаляване на безработицата (явна и скрита), повишаване на приходите в хазната, подобряване на демографската ситуация. В дългосрочен план повишаването на образованието и на мотивацията за работа заради подобни мерки ще доведе и до повишаване на производителността на труда. Това би трябвало да са основните цели пред властта (държавна или местна), ако искаме в обозримо бъдеще нашият европейски народ да живее в европейска държава. За повишаване на ефективността на икономиката няма нужда толкова от милиарди евро инвестиции, колкото от добра организация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 1
Tony
преди 12 години
Ей, тези вече се чудят как да блеснат! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още