Да се въведе допълнителен отпуск по семейни причини за родители с малки деца, предлагат от КНСБ. Идеите бяха дискутирани на конференция на тема „Проблеми и политики за балансиране на семейния и трудов живот” и са описани в анализ на КНСБ, изпратен до медиите.
От синдиката обсъждат два варианта за осигуряване на повече свободно време за работещите родители, които да бъдат записани в трудовото законодателство.
Според направения от експертите анализ съвместяването на професионалните ангажименти със семейните грижи е проблем, който все повече ще се изостря в следващите години. В тази връзка от КНСБ настояват за въвеждане на фирмени политики и мерки за съчетаване на семейния и професионалния живот.
Президентът на синдиката Пламен Димитров предложи икономически активните родители да имат право в един ден от седмицата или в месеца работното им време да бъде намалено с два часа заради семейни ангажименти. Другият вариант е работниците да ползват един или два дни допълнителен отпуск през годината.
Синдикатът настоява и за увеличение с 5-6 дни на отпуска за гледане на болен човек от семейството. В момента хората имат право на 10 дни в годината, за да се грижат за болен родител или дете.
Пламен Димитров посочи, че гъвкавата заетост по инициатива на служителя в едно предприятие за решаване на семеен проблем трябва да бъде по-скоро неформално разрешение, давано от работодателя, а не целенасочена фирмена политика.
„Този проблем не е само социален. Въпросът е не само хората да имат възможност да отделят семейния от професионалния живот, но и да имат време за обучение и квалификация, за което се предполага, че също отнема не малко време”, заяви проф. Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет. Според него това са стратегически въпроси, които трябва да се превърнат в държавна политика.
Синдикалистите предлагат да се възобнови и семейното подоходно облагане, включващо данъчни стимули за допълнително стимулиране на семействата с деца и хората, които се грижат за болни роднини.
Държавните и общински институции биха могли да се интегрират за ускореното изграждане на социалната инфраструктура като детски градини, социални заведения и др. Изтъква се, че ограниченият достъп до такъв род социални заведения и услуги ограничава възможностите за съчетаване на семейния и професионалния живот и „удря“ и без това скромните домакински бюджети на хората със семейни проблеми.
От КНСБ се ангажират да разработят Национална стратегия за съчетаване на семейния и професионалния живот и да инициират публична дискусия по темата, така че предложенията им да намерят практическа реализация.
преди 12 години Прекрасни предложения. Дългосрочният ангажимент на властите в тази област ще има множество положителни ефекти - намаляване на безработицата (явна и скрита), повишаване на приходите в хазната, подобряване на демографската ситуация. В дългосрочен план повишаването на образованието и на мотивацията за работа заради подобни мерки ще доведе и до повишаване на производителността на труда. Това би трябвало да са основните цели пред властта (държавна или местна), ако искаме в обозримо бъдеще нашият европейски народ да живее в европейска държава. За повишаване на ефективността на икономиката няма нужда толкова от милиарди евро инвестиции, колкото от добра организация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ей, тези вече се чудят как да блеснат! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар