Абсурдно е в 21 век да се говори за териториални претенции на държави членки в ЕС. Това заяви премиерът Бойко Борисов в отговор на депутатското питане на лидера на партия „Атака“ Волен Сидеров за позицията на България по повод „арогантните и нахални“ претенции на Румъния към пограничната ни зона в Черно море.
По този повод лидерът на националистичната партия предложи Народното събрание да излезе със специална декларация.
Вчера държавният секретар в румънското външно министерство Богдан Ауреску заяви, че ако България и Румъния не постигнат успех при преговорите за 17-километровата спорната зона от черноморския шелф, въпросът може да бъде отнесен в Международният съд в Хага или в Международния трибунал по морско право в Хамбург.
Според Волен Сидеров заради тази намеса във вътрешните ни работи държавните институции трябвало да излята със светкавична позиция.
В предложената от „Атака“ декларация се посочва, че българските депутати решително и категорично се противопоставят на претенциите на Румъния за корекции на границите на континенталния шелф, като и на претенциите за румънско малцинство в България.
Според Сидеров Румъния не била приключила с темата, тъй като в спорната територия имало находище на газ.
В отговор Борисов заяви, че ГЕРБ би подкрепила такава декларация.
„Аз се надявам, че след като заведете своята декларация, българският парламент и политическа партия ГЕРБ биха я подкрепили, защото действително в 21 век е абсурдно да се говори за териториални претенции на държави членки от Европейския съюз”, обясни Борисов.
„Атака“ ще организира в неделя пред румънското посолство протест във връзка с претенциите на Румъния, обяви още лидерът на националистите.
Веднага след това Сидеров подхвана нова тема, свързана със съвместното правителствено заседание на България и Турция, проведено в Анкара на 19-20 март. Той обясни, че те не приемат такъв тип заседания, особено с Турция, която не крие своите имперски амбиции към България.
Според Борисов обаче, подобен тип съвместни заседания дават възможност на едно място, без да се харчат много пари, могат да се разгледат и да се потърсят проблемите.
„Г-н Сидеров, ако ме поканите на секретно заседание на икономическата комисия, мога да ви кажа защо десетилетия тази междусистемна газова връзка с Турция не е ставала“, поясни още премиеърт. Той добави, че турският му колега е поел ангажимент споразумението за междусистемна връзка за газ да се подпише в рамките на два месеца.
Бих могъл да ви споделя какво съм чул и разбрал. Това е най-малкото, което съм договорил – междусистемна връзка, която да задоволи наши нужди, при хуманитарни проблеми. Това е сложен проблем, затова не е решен досега и ако не го направим сега, няма да бъде решен никога поради други фактори”, каза Борисов. Той допълни, че Турция си има свой газ и наистина ще има диверсификация от Русия.
Още новини от България четете в Dnes.bg