IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Над 50% от българите не желаят да предават отпадъците си безвъзмездно

Поръчано от бизнеса социологическо проучване доказва тезата на рециклиращите организации, че промените в Закона за управление на отпадъците няма да проработят

11:40 | 28.02.12 г. 3
<p>
	Кражбите на желязо от БДЖ и компаниите за комуникационни услуги предизвикаха закриването на пунктовете за вторични суровини, срещу което протестират законно работещите компании &nbsp; &nbsp; &nbsp;Снимка: БТА</p>

Кражбите на желязо от БДЖ и компаниите за комуникационни услуги предизвикаха закриването на пунктовете за вторични суровини, срещу което протестират законно работещите компании      Снимка: БТА

Почти 60% от българите не са съгласни да предават металните си отпадъци безвъзмездно в новите общински пунктове, които ще бъдат създадени след приемането на последните промени в Закона за управление на отпадъците.

Това сочат данните от националното представително проучване на социологическата агенция НОЕМА, проведено по поръчка на две от рециклиращите бизнес организации, съобщиха от агенцията.

Бизнесът нееднократно изрази своя протест срещу законовите промени, които предвиждат сегашните пунктове за вторични суровини в градските зони да бъдат закрити, като общините обособят нови депа, където гражданите безвъзмездно да предават старите си електроуреди, мебели и друго обзавеждане.

Проучването на НОЕМА е проведено в периода 12-19 февруари тази година, като са интервюирани хиляда души в цялата страна и обхваща всички възрастови групи.

Социологическото проучване е установило, че над две трети (или 78%) от българите не са запознати с тези законови промени. Многобройна част от хората (46%) пък смятат, че населените места няма да станат по-чисти, ако предаването на металните отпадъци се извършва безвъзмездно.

Изследването ясно сочи, че нагласите на хората противоречат рязко на намерението на властта да приучи гражданите сами да се грижат за рециклирането на отпадъците си, като за своя сметка ги извозват до новите пунктове, заключават социолозите.

На въпрос дали биха предавали старите си електроуреди, като за своя сметка ги транспортират до новите общински депа, положително са отговорили само 34% от запитаните, а 1% са изразили колебание и липса на преценка.

Над половината от българите (53%) са обяснили, че след премахването на сегашните пунктове по-скоро биха изхвърляли старите си мебели до кофите за отпадъци, вместо да ги предават в пунктовете извън града.

Едва 25% от анкетираните са склонни да ги извозват до определените за това места, но само ако отстоят до 5 километра от местоживеенето им.

Над 40% от българите категорично заявяват, че не биха извозили металните си отпадъци, за да ги предадат безвъзмездно.

Резултатите от проучването ще бъдат предоставени на парламентарната комисията по околната среда и водите в Народното събрание и на Конституционния съд в подкрепа на становищата на браншовите организации, че новите нормативни изисквания за разположение на площадките и за безвъзмездно предаване на отпадъците ще демотивират гражданите да предават отпадъците си по надлежния ред и на определените за целта места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 12 години
Точно по същия начин постъпвахме и ние в началото на демокрацията. Ако вторичните суровини на някого бяха повече не беше проблем да отидем с кола и до дома му. Но това продължи само докато разпродадоха или направо затвориха заводите. В момента има само жалки останки от фирмите за вторични суровини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
gelkata15
преди 12 години
Не си спомням точните години,но беше края на 60 години на миналия век и началото на 70те,когато хора от металургичния бранш потегляха на едно седмична обиколка по квартали за събиране на стари метали.Идваха с автомобил,кантар,касиер и работници.Тогава макар и на почти символични цени издавахме станалите не потребни вторични суровини,като касиера ти издава фактура за предадения метал,хартия или друг ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
bondinio
преди 12 години
много ясно че никой няма да дава пари за гориво, време и пот за да занесе старото си желязо някъде без да получи нищо в замянана запад е много по-човешко - има 2-3 уикенда в годината, през които хората оставят на улицата непотребните си вещи/уреди и те се събират с камиони
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още