IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България протестира, че е поставена сред държавите с икономически риск

Така наречения сив списък на ЕК включва Великобритания, Франция, Белгия, България и Словения

21:21 | 21.02.12 г. 3
Автор - снимка
Създател
България протестира, че е поставена сред държавите с икономически риск

На заседанието на Съвета на ЕС по икономическите и финансови въпроси (ЕКОФИН) тази вечер България е поставила под съмнение уместността от присъствието си към сивия списък на ЕК от държави, "намиращи се в зона на икономически риск", съобщава БТА.

В декларация, внесена към точката за доклада на ЕК за Механизма за ранно предупреждение, нашата страна посочва, че забавянето на публикуването на първия доклад за механизма не предоставя възможност за адекватна дискусия в рамките на Съвета, преди Европейския съвет през март.

Отбелязва се, че докладът е изготвен преди датата на публикуване на годишните данни за 2011 г., които, ако бъдат взети предвид, ще дадат напълно различна картина за повечето държави в ЕС.

Не сме убедени, че икономическият прочит на таблицата с показатели в нашия случай отразява в достатъчна степен препоръките на Европейския парламент и смятаме, че ролята на допълнителни показатели като производителност на труда, търговски обороти, приток на преки частни инвестиции и нетният външен дълг трябва да бъдат взети предвид, за да се осигури по-прецизно тълкуване на основните показатели, посочени в доклада, се посочва в декларацията.

Страната ни не приема, че следва да бъде предмет на задълбочен анализ, тъй като текущата сметка е в излишък още през 2011 г. и на основание на есенните прогнози на ЕК от 2011 г. този излишък ще бъде поддържан и за периода 2012-2013 година.

Пазарният дял на българския износ расте за целия визиран период - знак за повишаването на конкурентоспособност на икономиката.

Като дял от БВП през 2010 и 2011 г. България е привлякла чуждестранни капитали над средното за ЕС ниво. Увеличението на производителността на труда в България се нарежда на второ място сред най-високите в ЕС (само след Естония).

Динамиката на разходите за труд на единица продукция през 2010 г. не е резултат от увеличение на средната работна заплата в икономиката, а е свързана с продължаващото преструктуриране на икономиката към сектори с висока добавена стойност.

През 2012 г. номиналните разходи за труд на единица продукция се очаква да спаднат под прага от 12%.

Задлъжнялостта на частния сектор в случая на догонваща икономика като България не е причина за безпокойство, тъй като до голяма степен се дължи на приток на преки чуждестранни инвестиции (с дял от 62,5% към края на септември 2011 г.), се посочва в декларацията.

Нашата страна настоява, че нетният външен дълг е по-добър показател за потенциална уязвимост, като в нашия случай той е относително нисък, в сравнение с други страни от ЕС.

Всички тези развития следва да бъдат отразени в икономическия прочит на таблицата с показатели, което би показало, че в случая на България няма устойчиви дисбаланси, които не будят тревога, се посочва в декларацията.

По-рано този месец бе съобщено, че ЕК е съставила "черен списък" на страните в ЕС, които са най-уязвими на икономически и социални сътресения, в който попадат Италия, Испания, Унгария, Гърция и Кипър. Оценката се прави въз основа на десет ключови икономически показателя, сред които размер на държавните средства и дългове, макроикономическата ситуация и динамиката на нейното развитие, цената на работната сила, данъчната система и социалните гаранции.

Основната задача на изследването е да определи за всяка от страните в ЕС степента на риск от макроикономически дисбаланс.

Така наречения сив списък включва Великобритания, Франция, Белгия, България и Словения. Тези страни се разглеждат като "намиращи се в зона на икономически риск".

Оповестяването на двата списъка бе първият доклад за Механизма за ранно предупреждение, отнасящ се до предотвратяването и коригирането на макроикономически дисбаланси.

В декларацията България отново подчертава, че прякото данъчно облагане остава в компетентността на всяка отделна държава в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:52 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
Lucifer
преди 12 години
Маляките опапаха половин трилион, подаряват им още 130млрд. а тук ни чепкат дисциплинарно за някакви си мижави и новонапечатани милиончета, дето са си наша измизерувана пара а не подаръци от печатницата на ЕЦБ, айде стига евро-демагогия че ми писна както и от редуването на глобалното затопляне с ледников период
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Не е причината в правителството и това добре го знаем , България все още е едно изключение в ЕС.Но не можем да си го позволим , защото запасите съвсем отъняха и мисля , че ни се полагат направо пари от тези които Драги раздава на банките. Защото ЕЗ , ще се разпадне и самоунищожи , но до тогава ние сме изложени на риск и може да стане така че да напуснем безславно ЕС.Ние нямаме икотомика , която да може да понесе да увеличим дълга и след това и плащанията по него и пенсиите и заплатите са достатъчно ниски.. От тук нататък няма какво да се вземе от бюджета , освен ако не се подготвяме за присъединяване към някои африкански държави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 5
ravnovesie
преди 12 години
Хахаха, ами ще протестира правителството, къде ще иде. Може би се усетиха че този "икономически" риск е всъщност риск "Глупаво управление"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още