От днес до 31 март държавни и общински институции, компании и общини могат да представят за одобрение в Международния фонд „Козлодуй“ приоритетните си проекти в областта на енергийната ефективност. Ресурсът за мерките от „неядрения прозорец“ е в размер на 110 млн. евро и ще се използва в шест направления, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
За повишаването на енергийната ефективност на общинските сгради в седем от големите градове на страната София, Бургас, Варна, Плевен, Стара Загора, Пловдив и Русе са заделени 7,5 млн. евро, като за всеки проект субсидията ще покрива половината от неговата стойност.
Бюджетът на подобни проекти в малките общини е 12,5 млн. евро, като там субсидията изцяло ще покрие стойността на направените разходи. Допълнително са разпределени 15 млн. евро за „зелени проекти“ в държавните учреждения, като грантът за всеки проект отново покрива напълно инвестицията. При тези проекти максимално за една сграда ще се отпускат по 1 млн. евро, а за едно министерство лимитът ще бъде 4 млн. евро.
Най-голям ресурс от 61,5 млн. евро е заделен за проекти с висок приоритет в държавните компании като НЕК, „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО), “Мини Марица Изток“, „Топлофикация – София“ и „Булгартрансгаз“.
Субсидиите ще покриват половината от стойността на проектите, като инвестициите ще се използват за рехабилитация на ВЕЦ-е, за усъвършенстване на електроенергийните системи, за подмяна на съоръжения за въгледобив и др., поясни зам.-министърът на икономиката Делян Добрев.
Проектите за въвеждане на енергийно общинско улично осветление ще разполагат с бюджет от 10 млн. евро, като всяка община ще може да предлага само един проект с таван на инвестицията от 4 млн. евро.
Още 3 млн. евро се заделят за проекти, които допринасят за ефективността при разпределението и преноса на топлинна енергия.
Извън бюджета от 110 млн. евро фонд „Козлодуй“ разполага с още 10 млн. евро, които след одобрението на донорите, очаквано през юни т.г., ще се предостави за проекти за газификацията на домакинствата в страната, поясни още министър Трайков.
„България изостава критично по газификацията на домакинствата, като статистиката в момента сочи, че едва 2% от сградите се отопляват на синьо гориво. Стратегията на страната предвижда този дял да достигне 30%“, припомни Трайков.
По тази мярка фондът ще отпуска по 3 хил. лв. на домакинство, като разходите ще бъдат доказвани с фактурите за ползваното гориво.
преди 12 години Разбира се, най-важното е сбутано най-накрая:"По тази мярка фондът ще отпуска по 3 хил. лв. на домакинство, като разходите ще бъдат доказвани с фактурите за ползваното гориво."Извинете, каква енергийна ефективност е горенето на газ? И да не би газът да е някаква стратегическа местна суровина, че да се насърчава потреблението му? Че то дори кредитите за енергийна ефективност възстановяваха 20% от разхода, и то след като си подписал за 14% лихва с някоя банка. Много намирисва тази работа, много! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Пари на вятъра! Айде да проследим на колко лота ще се раздели поръчката , като е из цяла България и кой ще я спечели! А колко добре би било да се закупят с тези пари малки генераторчета за всяко семейство в малки населени места!Газификацията освен опасна е и непредвидима, газа както го има тъй и го няма! така че замизлете се! А вятъра ще остане и след като свърши газа в тръбите! Мислете с переспектива! отговор Сигнализирай за неуместен коментар