IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът отхвърли ветото на Георги Първанов върху промените в Кодекса на труда

Остават в сила новите критерии за представителност на работодателските организации и санкциите за работниците без трудов договор

14:31 | 19.01.12 г.
Парламентът отхвърли ветото на Георги Първанов върху промените в Кодекса на труда

Парламентът отхвърли последното вето на президента Георги Първанов върху текстове от промените в Кодекса на труда. Това стана с гласовете на депутатите от ГЕРБ и на десетима независими народни представители.

От „Коалиция за България“ отбелязаха, че ще отнесат този закон в Конституционния съд, защото се нарушава представителността на работодателските организации, а и заради въведените санкции за работниците без трудов договор.

В края на миналата година Георги Първанов върна за ново обсъждане в парламента текстове от измененията в Кодекса на труда, с които се променят критериите за представителност на национално ниво на работодателските организации. С разпоредбите на практика Българската търговско-промишлена палата се изключва от участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

В мотивите си президентът беше записал, че тези разпоредби ограничават социалния диалог и са в противоречие с Конституцията, с международни актове, по които България е страна, и с правото на ЕС.

При дискусията от ГЕРБ заявиха, че мотивите на държавния глава са 
твърде общи и представляват нереалистична субективна оценка. Според управляващите за първи път в съвременната история се създават ясни критерии за представителност на работодателските организации.

От опозицията пък изразиха опасения, че заради новите критерии от Тристранката могат да бъдат елиминирани и други браншови организации, на които с нормативен акт се възложат отговорности от държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:45 | 30.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още