Промените в Закона за горите, които будят безпокойство на екозащитниците, бяха одобрени на първо четене в ресорната парламентарна комисия по земеделие днес.
За промените са гласували единадесет депутати, шестима души от опозицията бяха против, а трима се въздържаха.
Срещу промените се обявиха природозащитници и фирми за дърводобив. Миналата седмица законът мина на одобрение през екокомисията и тази по регионално развитие без нито един глас “против”.Поправките бяха поискани от „Витоша ски“ АД, която не пусна ски съоръженията над София с оправданието, че не може да работи съобразно изискванията на влезлия в сила от пролетта на 2011 г. нов закон за горите.
„Ако парламентът гласува промените в Закона, внесени по поръчка на "Витоша ски", ще получим монопол в зимните курорти на свързани офшорни фирми и по-високи цени за ски карти, тъй като ще им бъдат предоставени вечни вещни права в държавните гори без търг и на практика безплатно. Освен това ще има застрояване на продадените на безценица и заменени гори в периода 2003-2011 г., вече дори без Общ устройствен план, се казва в становище на коалиция „За да остане природа в България“.
След като промените минаха през комисията, в София започна шествие в подкрепа на горите, организирано от неправителствената организация. Хиляди младежи се събраха в 18,30 на Попа и тръгнаха към Народното събрание, където имаше митинг под надслов "Горите не могат да говорят - нека викнем вместо тях".
Еколозите се опасяват, че поправките разрешават нова, по-голяма ски зона във Витоша от Драгалевци и Симеоново до Черни връх. Освен това може да има изсичане на голо на хиляди декари гори на Витоша, Пирин, Рила, Родопите, Западна Стара планина, дори и там, където не става за ски. В случай, че промените станат факт, земеделският министър ще има правото със своя заповед да удължава и ловния сезон, алармират екозащитниците.
Още новини за България четете в Dnes.bg