Пазарът на труда през 2012 г.
Надя Василева, управляващ директор на "Менпауър" за България, Сърбия и Хърватска, очаква да се засили дисбалансът между търсене и предлагане на пазара на труда. „Ще се задълбочат очакванията на работодателите, които ще търсят хора със специфични умения, по-дисциплинирани и по-отговорни в изпълнението на задачите“, посочи Василева.
„Бизнесът се преструктурира и се търсят хора, които да изпълняват повече функции, така че процесите в компаниите да станат по-ефективни. Намаляването на служителите обаче може да доведе до намаляване и на дейността, затова е добре фирмите по-активно да развиват силните страни на своите служители и по-внимателно да преценяват за съкращенията“, съветва тя.
Светлозар Василев от JobTiger не очаква през 2012 г. пазарът на труда да е много по-различен от тази година.
Подобни са прогнозите и на Horizons. Светослава Георгиева коментира, че няма индикации за големи съкращения, но трансформациите на бизнес модели и управление на персонала главно в търговските и оперативните структури ще продължат.
От AIMS Human Capital прогнозират, че ще продължи свиването на част от операциите в сектор строителство и свързаните с него бизнеси. Оптимизацията в различните индустрии обаче ще доведе не само до съкращаване на звена и на персонал, но и до поява на нови отдели и направления, посочва Анна Вдовичина.
„Прогнозите ни са за продължаващо навлизане на нови инвеститори в бизнеса с услуги и в леката промишленост, както и на още сериозни играчи в бизнеса с изнесени услуги“, коментира Вдовичина.
В тази връзка всички експерти по подбор на персонал очакват да продължи засиленото търсене на кадри в ИТ сектора и за аутсорсинг центровете, които се установиха в България.
Светослава Георгиева прогнозира, че е възможно да се увеличават наетите на временен договор, както и да се практикува наемането на персонал чрез „лизинг“, т.е. през трета страна.
Експертите по подбор на кадри не очакват и съществени промени в заплащането на труда през 2012 г.
преди 12 години Намирам за уместно да се отбележи, че въпреки че телекомуникациите са сред секторите, в които "се наемат хора по-активно", в България ежегодно се дипломират толкова много такива експерти, че и при новите условия за един младеж без опит няма кой знае колко добри перспективи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар