Минималното възнаграждение
Размерът на минималната работна заплата беше обект на горещи спорове. В крайна сметка синдикатите успяха да се преборят за увеличението й след преговори, продължили половин година. Нарастването от 240 на 270 лева все пак стана факт от 1 септември 2011 г.
Причината и тази година споровете около ръста на минималното възнаграждение да са така ожесточени бе това, че от него зависят редица други плащания. От догодина обаче това няма да е така, защото правителството предприе действия, с които отвърза тези социални плащания от минималната заплата, така че тя да не бъде сериозен фактор в определянето на социалната политика.
Иначе по отношение на трудовите възнаграждения и през 2012 г. работодателите предвиждат да бъдат пестеливи. Едва 9% проявяват готовност за увеличение на заплатите във фирмите си, а половината възнамеряват да запазят нивото на заплащане.
Друг драматичен въпрос, който имаше широк обществен резон бяха промените, засягащи настоящите и бъдещите пенсионери.
Спорната пенсионна реформа
Въпреки че само преди година управляващите приеха промени в пенсионната система с хоризонт за десетилетия напред, се оказа, че тези правила не важат и тази година предложиха нови.
Тъкмо този факт разбуни обществото, но въпреки протестите и масовото обществено недоволство реформите бяха приети. И така от догодина започва плавно увеличаване на осигурителния стаж за първа категория труд и увеличаване на пенсионната възраст за първа, втора и трета категории с по четири месеца на година.
Мъжете вече ще се пенсионират на 65 г., а жените на 63 г. Чуха се различни мнения на експерти дали промените ощетяват бъдещите пенсионери, но несъмнено от хората ще се изисква да работят по-дълго, за да придобият правото за пари за старост.
преди 12 години Абе Иване,не ти ли писна вече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Увеличението броя на бедни, в т. ч. безработни е съпътстващ резултат при развитие на стопанска криза.Същата тази криза се разраства поради наличие на конкретна държавна финансова грешка.При днешните условия със съществуване на Грешката на Джон Лоу правителствата на държавите са обречени на сигурен управленски провал при подпомагане на бедните, защото при тях е в сила Принципа на Джон Лоу: При достатъчно време в Капана на парите, съответните държавни власти ( в т. ч. правителство), колкото повече работят, толкова по-лоши управленски резултати получават.За да е възможно успешно разрешаване на проблема за спасение на бедни е необходимо прекратяване на съществуващия държавен финансов недъг.До 24 часа след като се прекрати Грешката на Джон Лоу в съответна страна настоящата тяхна стопанска криза ще е успешно премахната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години така е - НЕОЛИБЕРЛАНАТА разсипия на майка България под диктовката КРИМИНАЛНИТЕ ционисти от Вашингтонския Консенсус продължава с пълна сила търпете се ги още Бойковци Дянковци и темп подобни индивиди където в бяла държава щяха да копат нивата на село тук ги направили министри до 2-3 години ще стане още по.-зле отговор Сигнализирай за неуместен коментар