Гражданското движение за борба с организираната политическа престъпност съвместно с Коалицията срещу минните замърсявания е изпратила сигнал до председателя на Европейския парламент Йежи Бузек, до Европейската комисия и редица европейски и български институции по повод отказа от правосъдие по казуса с разрешения златодобив в Родопите, съобщиха от движението.
Конкретният повод е отказът на Върховния административен съд да разгледа жалбата на неправителствените организации срещу решението на Министерския съвет да издаде концесия за добив на златна руда в находището „Хан Крум“ на „Болкан минерал енд майнинг“, дъщерно дружество на канадската компания „Дънди прешълс металс“.
В мотивите за жалбата еколозите протестират срещу факта, че държавата предоставя без търг удостоверение за търговско откритие на канадската компания за участък от Родопите, чиито златни залежи са географско откритие не на чуждия инвеститор, а на български геолози.
Използвайки държавните геоложки проучвания, дъщерната компания проформа е направила проучване на находището „Хан Крум” и е получила удостоверение за търговско откритие, което е прикрита форма на държавна помощ, се посочва в жалбата.
Законът дава право на откривателя на подземни богатства да кандидатства без търг за получаване на концесия, защото е имал разходи по проучването и е нормално той да започне добива. В случая с канадците обаче това разрешение се дава неправомерно, защото имаме географско откритие, направено от български геолози много преди 2000 г., когато „Дънди“ е започнала формалните си проучвания, поясни за Investor.bg Константин Дичев от гражданското движение.
От гражданското движение протестират срещу отказа на ВАС да разгледат жалбата им. Формалният мотив е, че „липсва правен интерес за подаване на подобна жалба, тъй като подателите й не са страна по правоотношението по издаването на удостоверение за търговско откритие“.
По този начин съдът отказва да разгледа юридически казус, при който очевидно е допусната несправедливост и е предпочетена компанията „Болкан минерал енд майнинг“, което според нас си е вид държавна помощ, поясни още Константин Дичев.
преди 12 години Да, браво на това Гражданско сдружение!Имаше европейска норма, че гражданските сдружения трябва да могат да обжалват всякакви такива проекти, а не да ги цакат с нашия пошъл закон! Има очебийна незаконност в случая!Успех! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години браво.....!!!!!...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години защо просто не ги скривате тези трити коментари, за да можем пожелание да ги четем? Може да не са толкова пошли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години НАЛАГА СЕ И ДО ТАМ ДА СТИГНЕ РЕШЕНИЕТО ЗА ДОБИВА НА ШИСТОВ ГАЗ! НЕКА НЕ ПОЗВОЛЯВАМЕ ДА ТРОВЯТ ДЕЦАТА НИ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дано да има смисъл от влизанети ни в ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар