IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България изпълнява едва половината от млечната си квота

Вътрешни регулации пречат на българските ферми да продават 1 млн. тона краве мляко за преработка на мандрите

14:11 | 14.12.11 г.
<p>
	Малка част от кравефермите са категоризирани в първа група и могат да продават качествено мляко на мандрите.&nbsp;<em>Снимка: БТА</em></p>

Малка част от кравефермите са категоризирани в първа група и могат да продават качествено мляко на мандрите. Снимка: БТА

Само преди месец Еврокомисията удължи с още две години срока, в който българските мандри могат да преработват неотговарящо на евростандартите мляко и да го продават на вътрешния пазар. Брюксел разреши дерогацията заради финансовите проблеми на малките ферми в страната и опасността от масови фалити, ако те успеят да продават продукцията си на пазара.

Квотната система за кравето мляко се прилага в рамките на Европейския съюз от десетилетия с цел да задържи цените на млечните продукти на сравнително високи нива. За годините на свръхпроизводство на краве мляко тази система даваше резултати, но през последните години заради появилите се дефицити на основните суровини за хранителната индустрия тя губи смисъл, припомниха експерти.

В тази връзка европейската политика в областта на агросектора се изменя в посока към насърчаване на производството в изостаналите региони, където поради липса на поминък демографският срив е със застрашителни размери.

В редица европейски държави, благодарение на вътрешното си законодателство, администрацията въвежда нови правила за защита на малките ферми, докато в България все още липсват подобни стимули и основната причина е в нежеланието на чиновниците да контролират този процес.

Докато във Франция чиновниците обгрижват стопанствата независимо от тяхната големина, българската администрация продължава да действа на принципа, че данъкоплатците са длъжни да се съобразавят с нея, коментират стопани, пожелали анонимност.

Само преди дни на среща в министерството на земеделието представителят на Европейския млечен борд Ромуалд Шабер посъветва българските администратори да насърчават обединенията между фермерите и млекопроизводителите. Въпреки че подобна регулация най-лесно би се осъществила по инициатива на бизнеса, администрацията също би могла да насърчи тези обединения, смятат фермери.

„Подобна идея би трябвало да се обсъди на браншово ниво. В дадения ни срок за дерогация за следващите две години е важно да съхраним производителите, затова имам надежда, че е възможно да запазим българското производство“, коментира за Investor.bg Диляна Славова, изпълнителен директор на Националната асоциация на млекопреработвателите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още