Темповете на емиграция на българите към Западна Европа се забавят. Това е един от основните изводи в доклада на Институт „Отворено общество“ „Българската трудова миграция: Има ли смисъл от ограничения в ЕС?“, публикуван на сайта на организацията.
Емиграцията към Западна Европа продължава да бъде привлекателен избор за част от населението на страната ни, но заради намаляването на различията в безработицата и доходите между България и държавите на запад потокът от емигранти намалява.
Големите потоци на българската емиграция са се случили по време на тежката криза от 90-те години на миналия век, когато България все още не беше член на Европейския съюз, посочват авторите на доклада. В края на 90-те години обаче доходите в Западна Европа са повече от 4 пъти над българските, докато десетилетие по-късно разликата се е свила до 2,5 пъти.
Статистиката между преброяванията през 1992 г. и 2001 г. сочи, че в периода са емигрирали близо 220 хил. български граждани. В периода 2001 – 2011 г., когато беше последното преброяване на Националния статистически институт (НСИ), емигрантите са малко над 175 хил. души, посочват от института.
Спадът в средногодишната емиграция е 28% въпреки отпадането на ограниченията за пътуване на българските граждани в държавите от ЕС, пише още в доклада.
След 2000 г. за чужбина заминават предимно жени, които извършват нискоквалифициран труд и изпращат до 40% от доходите си в България. Дори след присъединяването на страната ни към ЕС се запазва тенденцията броят на жените-емигранти да е по-голям, но се увеличава и делът на заминаващите за чужбина семейства, показват още данните.
Статистиката от проучването на работната сила в ЕС показва още, че броят на гражданите от България и Румъния, пребиваващи в държавите от общността, се е увеличил от под 700 хил. души през 2003 г. до близо 1,8 млн. души в края на 2007 г., като средногодишното нетно увеличение на емигрантите от двете страни към ЕС е близо 300 хил. души.
Основните причини за емиграция на българите на запад са икономически и пътуванията на основната част (над 70%) от съгражданите ни са с цел намиране на работа. Съществена е и групата на емигрантите, които заминават, за да получат образование в чужбина (7%).
Основни държави, които приемат български емигранти, са Испания, Германия, Италия, Гърция и Великобритания. Основните сектори на заетост на българските емигранти са хотелиерство, почистване, строителство, търговия, земеделие. Нисък е делът на самонаетите български емигранти, посочват от института.
преди 12 години Разправям им аз на 'орицата, че Б-я има много проблеми, но нито един не е свързан с пари, а те милите, като зомбита - "Бедни сме, няма пари!! Нищо не става в тази държава !! Виж им стандарта на тях !!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години От личен опит съм виждал не един или двама човека които емигрират за по-малки заплати. За сега не са статистически значими, но щом аз мога да изборя 3ма 4ма такива, за какво сатва въпрос ?Аз лично се върнах в Б-я за по-висока заплата! Но си давам 12-18 месеца, и ще стана част от хората по-горе .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Точно така е freshamm !!! Разликите не са толкова големи колкото преди 20 години, много неща се промениха и най-вече полетата за изява. Само мамините синчета, Богаднки и други такива явления продължават да надават вой как никога не е било толкова зле. Добре са си го казали възроджденските автори, ама има ли кой да чете ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Зададох си същия въпрос, докато четях доклада. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "заради намаляването на различията в безработицата и доходите между България и държавите на запад" - по голяма глупост не бях чел от доста време , ама ние направо сме ги "стигнали американците" по доходи бе, как не сме разбрали не знам отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Може би не е останало кой да емигрира и затова да намалява емиграцията?Може би трябва да се дава не брой на емигриралите, а дял на емигириралите спрямо населението на България на възраст до 35 г. (потенциално емигриращи).Срещу емигриралите 395 000 души може би стоят 395 000 деца, неродени в България, а в други страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар