Една трета е сивата икономика в България, или 30 милиарда лева, които трябва да бъдат изкарани на светло. Това е основният извод от комплексния аналитичен доклад за състоянието на неформалната икономика в страната, направен от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Работодателската организация е реализирала мащабно изследване, което включва различни видове оценки за размера на сивия сектор в страната за периода 2004-2009 г. Проучването е направено в рамките на проекта „Ограничаване и превенция на неформалната икономика”, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
По данни на асоциацията към 2010 г. неформалната икономика у нас е 35 на сто, което поставя страната ни в челната тройка на Европа, следвана от Румъния (34%) и Гърция (30%). В европейски мащаб най-малък е сивият сектор в Австрия (10%) и в Германия и скандинавските страни (12%).
Прогнозите на доц. Стефан Петранов от АИКБ са, че в рамките на следващите две години делът на сивата икономика ще се понижава, но няма да падне под ниво от 30 на сто. Стойност от 10% е нереалистична, твърди експертът.
Неговата лична прогноза е, че през настоящата година ще бъде отчетена по-ниска стойност на сивата икономика, заради мерките, които правителството предприема в последните месеци за нейното ограничаване. Въпреки това експертът посочи, че най-голям е проблемът със събираемостта на акцизите и контрабандата при тютюневите изделия.
преди 13 години Докато хората виждат как парите от данъци и осигуровки потъват в нищото - калпава здравна и осигурителна система, раздутата и нищо не правеща администрация, всякакви държавни пилеения - никой няма да иска да си дава последните левчета.. защотото за повечето хора това наистина са последните левчета, след като си платят сметките за храна и на всички монополисти, които цоцат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нивото на "сивата икономика " е обратно пропорционално на нивото на доверие в управлението на страната отговор Сигнализирай за неуместен коментар