Синдикатите не са против реформите, а против простотиите, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров след среща със социалния министър Тотю Младенов.
Те предлагат премиерът Бойко Борисов да поеме председателството на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
„Ако премиерът е прав, че не е той човекът, който трябва да обяснява пенсионната реформа, финансовият министър най-малкото не е човекът, който трябва да прави предложения по нея“, мотивира се още Пламен Димитров. "Ние не сме привърженици на каквито и да е било формати на политическа криза и нямаме намерение да я предизвикваме, но ако някой умишлено ни тласка към подобни действия, той се нарича министър Симеон Дянков", добави той.
Синдикатите са готови да продължат разговора за пенсионната реформа, но са убедени, че увеличаването на пенсионната възраст не е тази реформа. Това ще обяснят и при срещата си утре с депутатите от ГЕРБ, а и очакват президентът да наложи вето, ако промените минат.
Засега няма причина да бъде отменен митингът на 30 ноември, на който се очаква да се включат 15 хиляди души.
„Дори да има възстановяване на участието ни в НСТС под председателството на Бойко Борисов, това още не значи, че е отменена заплахата от увеличение на пенсионната възраст. Протестът е за това, така че докато не видим евентуално решение, няма как да отменим каквото и да било и не виждаме причина. Не сме склонни на никакви решения, които са на парче и са извън формата Тристранен диалог. Твърдим, че пенсионната реформа и нейното продължение в сегашното споразумение има своите плюсове", мотивира се още Пламен Димитров.
Според него трябва да бъдат коментирани и други предложения, като тези на работодателите.
На 24 ноември, когато ще бъде стачката в БДЖ, във всички ключови гари в страната ще има протести, в които ще се включат представители на различни браншове.
"Там очакваме да има хора и от спешната помощ, които се очаква да включат сирени, а също и студенти", каза още Пламен Димитров.
Още новини от България можете да прочетете в Dnes.bg
преди 12 години най якото нещо за стачките са че са винаги в моменти на криза. Никога няма да видите стачки в моменти на бум, когато правителството харчи пари за глупости, незнайно от къде. Обаче когато няма пари и правителството трябва да режи отвсякъде почват стачките. Дали е защото хората са уникално прости и невежи, или защото толкова ги мързи да работят, че предпочитат да вдигат гюрултия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар