Парламентът прие на първо четене законопроекта за съхранение на въглероден диоксид в земните недра, съобщи БТА.
С него се урежда улавянето и съхранението на въглеродния диоксид като технологично решение за намаляване на емисиите парникови газове.
Депутатите гласуваха законопроекта, въпреки че преди дни представители на всички природозащитни организации в България се обявиха против неговото приемане с мотива, че е рано да се приема подобна уредба, тъй като липсват ефективни технологии за улавянето на вредните емисии.
Еколозите смятат, че България няма нужда от подобна технология за улавяне на вредните емисии и призоваха кам забрана за инжектиране на въглероден диоксид в земните недра. Те предложиха дори временен мораториум, докато не се утвърди тази технология като безопасна за околната среда.
Според вносителя обаче технологията по улавяне и транспортиране на въглеродния диоксид до място, където се инжектира дълбоко под земята, е безопасна и сигурна. Законопроектът предвижда две процедури по издаване на разрешения - за проучване и за съхранение.
Предвижда се разрешението за съхранение да е със срок до 30 години и да се предоставя за конкретен комплекс за съхранение.
Представители на екологични организации обясниха, че улавянето на вредните емисии и запечатването им под земята, е един от най-скъпите методи, които се прилагат срещу незамърсяването на природата.
Според тях е необходимо България да използва други алтернативни методи за ограничаване на вредните емисии, които са значително по-евтини и по-лесно изпълними.
Интересно е, че авторите на българския закон също смятат, че подобно съхранение трудно може да намери приложение в страната, тъй като е три пъти по-скъпо от продажбата на парникови емисии например, но въпреки това законопроектът беше гласуван на първо четене в парламента.