В рамките на инвестиционния проект за изграждане на широколентов интернет в слабо населените и селските райони ще бъдат обхванати около 90 общини с около 800 села с население до 500 хил. душ, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Проектът се финансира от оперативна програма „Регионално развитие“ и е в размер на 20 млн. евро. Днес беше обявено началото за първата технологична фаза на инвестиционния проект, свързано със задължителното прединвестиционно проучване, уточняват от ведомството.
За изграждане на информационните центрове в населените места ще се търси финансиране и по програмата за развитие на селските райони.
Допълнителни средства са заложени по други две оперативни програми - „Административен капацитет“ и „Човешки ресурси“. Субсидиите по тези програми са насочени към обучение и повишаване на административния капацитет на служителите в местната администрация.
С цел повишаване на ефективността от инвестицията трябва да бъде проведена кампания за популяризиране на предимствата от ползването на бърз интернет и електронни услуги. От ведомството се надяват в тази дейност да се включат и други министерства като това на образованието, на труда и социалната политика и на земеделието и храните.
Проектът за актуализация и надграждане на Националната стратегия за развитие на широколентовия достъп е завършен, съобщиха още от министерството на съобщенията.
Допълненията се наложили заради новите цели цели, заложени в последните европейски програмни документи. Хоризонтът за изпълнение на набелязаните дейности е 2020 с междинен етап 2015 г.
Първият приоритет на актуализираната национална стратегия е свързана с преодоляване на изоставането в отдалечените райони чрез изграждане на мрежи за бърз интернет.
Втората основна цел е интеграцията на държавните електронни съобщителни мрежи и осигуряването на добре разгърната широколентова инфраструктура с цел технологично обезпечаване на електронното правителство в България.
Третият приоритет е насочен към усъвършенстване на съществуващите широколентови инфраструктури с цел подсигуряване предоставянето на модерните бъдещи електронни услуги и поетапното преминаване към последния приоритет – изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение (NGA).