IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рекордно ниска доходност от 3,14% по 3,5-годишните ни ДЦК

За сравнение в началото на годината тя е била 3,63%

09:45 | 08.11.11 г. 6
Рекордно ниска доходност от 3,14% по 3,5-годишните ни ДЦК

Рекордно ниска доходност от 3,14% по 3,5 годишните ни ДЦК е постигната на проведения вчера аукцион с номинал 50 млн. лв., съобщават от министерството на финансите. За сравнение, в началото на годината доходността по тези книжа е била 3,63%, а на предишния аукцион от 12 септември 2011 г. - 3,29%.

Намалението на доходността, тоест увеличението на цената, която инвеститорите плащат, за да придобият български държавни облигации, се случва въпреки повишените рискови очаквания на инвеститорите на европейските пазари на държавни дългове, свързани с негативните им предположения за изхода на дълговата криза в еврозоната и чувствителното нарастване на премията по структурираните продукти за защита от кредитен риск на редица емитенти.

Емисията е пусната в обращение през декември 2010 г. при пикова доходност от 3,69%, като след днешния аукцион общият номинал на емисията достигна 306,5 млн. лева. По този начин е осигурена висока ликвидност на вторичен пазар и е затвърден бенчмарк статутът на облигацията.

Отбелязаната среднопретеглена доходност на одобрените поръчки на аукциона от 3,14% е под текущата доходност на деноминираните в евро и със сходен остатъчен матуритет еврооблигации на държави като Литва (3,66%), Турция (4,18%), Хърватия (4,72%), Унгария (6,15%) и Румъния (5,36%).

"Преотварянето на емисията 3,5 годишни ДЦК, заедно с взетото от МФ решение за преотваряне и на седемгодишната емисия с остатъчен матуритет от 5,5 години, допринесе за обезпечаване на повишеното търсене на инвестиционни алтернативи в средносрочния сегмент на дълговата крива. Отличните резултати на аукциона са доказателство за позитивното отношение на местната инвестиционна общност към последователната фискална политика, провеждана от правителството", заявяват от Министерството на финансите.

Устойчиво високото ниво на търсене на първичен пазар на ДЦК, респективно понижението на доходността, се предопределя най-вече от активното участие на банки и водещи институционални инвеститори.

"Позитивни са резултатите от анализа на цялата бенчмарк-крива на доходността по българските държавни облигации, която от началото на август 2011 г. досега се измества към по-ниски нива на доходност по всички матуритетни сегменти. Устойчивостта на българския дългов пазар към привнесени външни шокове е видна и от възобновената тенденция за намаляване на спреда спрямо германските бундесбондове. Липсата на висока волатилност на суверенния кредитния спред в голяма степен се дължи на активната и пазарноориентирана политика по управление на държавния дълг, както и на стабилността на целия финансов сектор", уточняват от ведомството на Симеон Дянков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:29 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
SubZero
преди 12 години
Тогава преводачът ти е в грешка. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 0
vsh123
преди 12 години
СубЗеро в CFA Study Books просто разсъждавам :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
SubZero
преди 12 години
За малко да забравя - доскоро и Гърция задължаваше банките си да купуват държавен дълг и после се хвалеха колко ниска доходност искал пазара....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
SubZero
преди 12 години
След като не разбираш "толкова в детайли", по-добре не давай определения какво представлява дюрацията. Това в коя книжка го пречете, че ми стана интересно?Сигурно на някой гений от УНСС?А относно участниците в тези аукциони - това са единствено местни банки и пенсионни фондове. Законът ги задължава и затова купуват. Междувременно МФ се бие в гърдите колко доверие имали инвеститорите в държавните финанси. Както едно време при избори се оказваше, че 99 процента били гласували за другаря Живков.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
vsh123
преди 12 години
Такаам, аз може би не разбирам чак толкова в детайли от фиксед инком инвестментс и валюейшън, но в книжките пише, че дурацията (увеличението на цената за сметка на доходността) би значело висока атрактивност за инвеститорите за конкретния инструмент, при значително нисък риск. Ако това е оценката на външни инвеститори, придобили облигации, излиза че България далеч не е чак толкова зле - иконимически-финансово, колкото всички си мислим и говорим по форумите. Просто разсъждавам, винаги съм критикувал по стабилността на държавата и това как се води политика на инвестиции и по-точно в кои сектори се инвестира единствено. Друг е въпроса кои са инвеститорите - дали са български банки и фондовете, или има външен интерес. Защото ако има индикации за второто, значи все пак се гледат нещата. Предстоят някви увеличения на капитала в близко бъдеще за няколко предприемчиви мениджъри, макар и не в БГ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още