След преброяването на повечето гласове е ясно, че гласувалите в местните и президентските избори в България поискаха запазване на сегашното положение, пише The Economist в статия, озаглавена "България казва: Още от същото, моля", съобщи Dnes.bg.
Росен Плевнелиев, кандидатът на премиера Бойко Борисов, не получи необходимото мнозинство, за да спечели президентския пост на първия тур в неделя и ще се изправи срещу съперника си социалист Ивайло Калфин на балотаж следващата неделя. Но 40-те процента, които получи на първия тур, сочат, че вероятно ще спечели на втория, прогнозира The Economist.
Забележителното е, че и на президентските, и на местните избори партията на Борисов – Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) успя да запази почти същия дял от гласовете, които спечели на последните парламентарни избори преди две години. Това се случва въпреки все по-мрачните икономически перспективи и изборната кампания, белязана от грозни епизоди на расово мотивирани безредици.
Хубавото е, че дори ако избирателите са недоволни, те не смятат, че отговорът е в крайната десница. Волен Сидеров, президентският кандидат от антиромската партия "Атака", спечели по-малко от 4 на сто на първия тур.
Не се представи добре и етническата турска партия Движение за права и свободи – голяма част от избирателите й останаха у дома след поредицата вражди в партията, посочва The Economist.
Резултатът подсилва мандата на Борисов за следващите две години. При липсата на заплаха от президентско вето българският премиер със силна ръка може свободно да продължи намеренията си да подобри транспортната инфраструктура и зрелищната борба с корупцията.
Няма да е лесно. Както показаха безредиците, програмата за строеж на пътища не е толкова важна, когато безработицата расте и забавеният растеж застрашава да се превърне в рецесия.
А след множеството твърдения за купуване на гласове на изборите, все още има много работа и в борбата с корупцията, посочва британското списание.