IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нови минимални осигурителни прагове в туризма договориха бизнесът и синдикатите

Осигурителният доход в сектора варира от 380 лв. месечно за неквалифициран персонал до 860 лв. за ръководители

14:07 | 20.10.11 г. 1
Нови минимални осигурителни прагове в туризма договориха бизнесът и синдикатите

Туристическият бранш договори нови минимални осигурителни прагове за 2012 г., съобщиха от пресцентъра на Българската стопанска камара.

Споразумението е подписано от Българската туристическа камара - БСК, Синдиката на туризма в България - КНСБ, Независимата синдикална федерация на търговията - КНСБ и от Националната федерация "Търговия, услуги, контролни органи и туризъм" - КТ "Подкрепа".

Новите договорени минимални осигурителни доходи по квалификационни групи професии за 2012 г. в сектора на туризма са както следва:

ръководители - 860 лв.
специалисти - 780 лв.
техници и други приложни специалисти - 590 лв.
помощен административен персонал - 470 лв.
персонал, зает с услуги за населението, търговията и охраната - 430 лв. 
квалифицирани работници и сродни на тях занаятчии - 510 лв.
машинни оператори и монтажници - 510 лв.
професии, неизискващи специална квалификация - 380 лева.

Темата за минималните осигурителни прагове беше един от най-оспорваните въпроси между работодатели и синдикати месеци наред. От синдикатите настояваха за браншовете, където няма постигнато споразумение, заплатите да се повишат административно със средния процент при постигнатите споразумения, докато работодателите бяха твърдо против служебното увеличаване. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 32 rate down comment 8
Юлияна
преди 13 години
Тези минимални прагове нищо не значат, хората разботещи в тази сфера продължават да вземат 300-400 лв, , работодателите намират вратички, работниците работят извънредно, без това да се заплаща. Във всеки хотел работят по 4 на рецепция, по 3-4 на бара. Всеки може да изчисли при 12 часови смени на месец колко извънредни се плащат. За съжаление и да минат проверки нищо не се променя. Този минимален праг по никакъв начин не е обвързан с минимална заплата, по никакъв начин не може да се докаже колко в действителност като възнаграждение получават хората-едни крият,други мълчат...особено в тези времена. А изискванията са големи за тези позиции и образованието трябва да е на високо ниво-при ниско възнаграждение. Всеки да бяга навън!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още