Мотивите „против“
„Максималният осигурителен доход е константна величина, която е редно да се разглежда със закона за бюджета на ДОО. Там е мястото да се правят промени“, коментира Станка Шайлекова, член на социалната комисия и депутат от парламентарната група на ГЕРБ.
Шайлекова посочи, че действително увеличаването на максималния осигурителен доход ще доведе до ръст на приходите в осигурителната система, но ще има и ръст на разходите за обезщетения. Освен това, може да се очаква социално напрежение сред пенсионерите, тъй като малко от тях взимат тавана на пенсията.
В тази връзка министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че правителството може да си позволи да увеличи ниските пенсии, но не и да прави „промени на парче“. Младенов беше категоричен, че вдигането на максималния осигурителен доход има многостранен ефект върху ДОО, затова „не бива да се взимат прибързани решения“.
Младенов и новият шеф на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков подкрепиха становището на Станка Шайлекова, че определянето на размера на максималния осигурителен доход трябва да се гледа с процедурата за бюджета на ДОО през 2012 г.
Тотю Младенов допълни, че управляващите работят за поетапното стабилизиране на пенсионната система с възприетата пенсионна реформа. Той каза, че от 2014 г. постепенно ще започне да пада таванът на пенсиите – първоначално за новоотпуснатите, а в последствие и за всички останали.
Младенов изрази увереност, че до няколко години ще отпаднат и минималните, и максималният осигурителен доход, така че заетите ще се осигуряват на реалните си заплати.