В Националния план за инвестиции, приет днес от правителството, не са включени всички ТЕЦ, защото не са заявили, че ще инвестират в технологии за опазване на околната среда, съобщи икономическият министър Трайчо Трайков.
Ако не инвестират, ТЕЦ-те няма да получат дерогации и ще трябва да плащат за цялото количество парникови газове, което отделят, посочи той.
България ще поиска от Европейската комисия безплатни разрешителни за изпускане на въглероден двуокис за част от индустриалните съоръжения, които попадат в Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ). Според европейските регулации от началото на 2013 г. електроцентралите на въглища, газ и други фосилни горива трябва да купуват чрез търгове всички разрешителни за изпускане на парникови газове.
България, както и някои други страни на ЕС, ще поиска дерогация - временно или частично изключение от правилото, за да избегне рязкото поскъпване на тока.
Ако няма дерогация за плащане на парникови газове, от 2013 година токът трябва да поскъпне с 25%, в случай, че то се отложи - цената на емисиите ще се вдигне с 11%.
Максималният размер на безплатните разрешителни за квоти парникови газове през 2013 година е 70 на сто от емисиите. До 2020 година всички квоти трябва да станат платени. Отстъпката важи за инсталации, пуснати преди началото на 2009 година.
Срокът, в който България може да кандидатства за дерогация, е до 30 септември т.г. и той ще бъде спазен, каза Трайков.
В момента ЕСТЕ покрива около 11 хил. инсталации в енергетиката, циментовата, стъкло-керамичната и хартиената индустрия, както и в производството на течни горива.
Приетият днес Национален план за инвестиции обхваща периода 2013-2020 г. С Директива 2009/29/ЕО се определят основните параметри на търговията с емисии за същия период. Всяка инсталация от сектор "Електропроизводство", включена в плана, ще трябва да изпълнява проекти на стойност, равна на предоставените безплатни квоти.
(БТА)