Бизнесът внесе в Народното събрание предложения за промени в проекта на нов Закон за управление на отпадъците (ЗУО), съобщиха от Българската стопанска камара (БСК).
Камарата съвместно с Българската асоциация по рециклиране, Българската асоциация на металургичната индустрия, Българска браншова камара „Феникс ресурс”, Синдикалната федерация „Металици” към КНСБ и Гражданска инициатива на търговците с отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране предлагат промени основно в частта от закона, която регламентира режима на управление на черни и цветни метали и метални опаковки.
Предложенията се очаква да бъдат разгледани на предстоящите две заседания на парламентарната комисия по околната среда и водите през септември.
От стопанската камара припомнят, че парламентът прие промени в действащия Закон за управление на отпадъците в края на март. Измененията предизвикаха остра реакция от страна на бизнеса, тъй като поправките щяха да принудят стотици фирми от рециклиращия и металургичния сектор да прекратят дейността си или да фалират, а хиляди хора да останат без работа, отбелязват от организацията.
Бизнесът на свой ред поиска президентът да наложи вето върху приетите от депутатите изменения в закона. Георги Първанов обаче не върна закона за ново обсъждане и подписа указа за обнародването му, като съобщи, че ще сезира Конституционния съд за промените в нормативния акт, свързани с изискването площадките да бъдат определяни с общия устройствен план на населените места.
В средата на юли пет браншови организации поискаха да се създаде нов Закон за управление на отпадъците, като в същото време бъде оттеглен внесеният от Министерски съвет законопроект. Бизнесът изрази и опасения, че законът всъщност цели да премахне малките и някои от големите играчи на пазара и да ги подмени с други, фирми, които изкупуват метални отпадъци.