IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Затяга се контролът за производство и търговия с ветеринарни лекарства

Прекратяваме практиката да се поръчват по интернет препарати с изтекъл срок, обясни шефът на агенцията по храните Йордан Войнов

11:52 | 26.08.11 г.
Затяга се контролът за производство и търговия с ветеринарни лекарства

Производителите и търговците на ветеринарномедицински лекарства вече ще прилагат стриктен контрол във всички етапи на създаването и разпространението на продуктите, разписан с промените в наредбата за прилагането на добрите производствени практики, обнародвани в днешния брой на „Държавен вестник“.

„Въвеждането на тези практики е важно условие да пресечем появилите се нарушения при продажбите на ветеринарни препарати с изтекъл срок на годност по пазарите или чрез интернет търговията“, съобщи за Investor.bg изпълнителният директор на Българската агенция по безопасността на храните Йордан Войнов.

Войнов поясни, че при проверки на складове за лекарства са били установявани злоупотреби с разпространението точно на стари препарати, което е недопустимо с оглед на това, че вредните вещества могат да попаднат по хранителната верига и в крайните продукти от животински произход, които се предлагат на пазара.

Според експерти промените в наредбата е трябвало да станат доста по-рано, когато и производителите на храни бяха принудени да приложат европейските правила, гарантиращи неразпространението на бактерии и опасни вещества в хранителната верига.

Измененията в наредбата включват редица изисквания при производството на ветеринарни лекарства и продукти, които налагат сериозни инвестиции в това производство. Въвеждат се строги правила за размера на вътрешните помещения, за отделяне на лабораториите от производството, за складирането на химическите субстанции по начин, който изключва смесване с вече готови препарати и др.

Наредбата въвежда и строги правила по отношение на здравословния статус на персонала, който трябва да бъде наблюдаван всекидневно. Целта е да не се допусне пренасяне на зарази.

Както при производството на храни, ветеринарните компании не трябва да допускат смесване на суровините за производство с готовите продукти в складовете. При неспазване на изискванията ще се налагат глоби, разписани в законите за храните и за ветеринарномедицинската дейност, поясни още Войнов.

До 3 хил. лева е глобата по закона за храните при пускане на неразрешени субстанции в хранителни продукти на пазара. При повторно нарушение санкцията скача на 5 хил. лв.

Според него въвеждането на добрите практики в този сектор няма да се отрази на останалите производители и преработватели на животинска продукция, защото не въвеждат допълнителни административни изисквания към месния и млечен бранш. Самият контрол ще се осъществява по електронен път от агенцията по храните и това ще става лесно, защото новите разпоредби изискват да се документира всеки етап от производството и търговията чрез поддържане на база данни, обясни още шефът на агенцията.

Промените в наредбата влизат сила още от днес с обнародването им в „Държавен вестник“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още