За да се подобри въздухът в София, са необходими инвестиции в инфраструктурата в размер на милиони левове – например трябва да се изградят кръстовища на две нива и паветата да се заменят с асфалт. Това става ясно от програмата за намаляване на нивата на замърсителите на въздуха - фини прахови частици и азотен диоксид за периода 2011-2014, публикувана на сайта на общината.
Общо в 30 български общини има наднормено съдържание на прах във въздуха. Те трябва да намалят нивото на фини прахови частици до границите, определени в евродиректива от 2008 г., за да избегнем санкции от Еврокомисията.
В София основните източници на замърсяване на въздуха са транспортът, промишлеността, битовите източници (горенето на дърва и въглища), строителството и ремонтите. Основен източник на замърсяване е транспортът, който осигурява около 80% от праховите емисии.
Спирането на Кремиковци е подобрило чистотата на въздуха. През 2010 г. преминаващите коли са намалели с 10% заради първи метро диаметър и световната финансова криза, показва анализът. Също с кризата се обяснява и намалението на площта на строителството и ремонтите през 2010 г. - с около 60% по-малко в сравнение с 2007 г. Площите ремонтирани пътища намаляват с около 15%.
В центъра е най-мръсно
Централната част на града не само е най-топла, но е и с най-замърсен въздух, а също така съществува и тенденция за увеличаване на замърсяването.
Какво се предлага
Ефективните мерки, предлагани в плана, са доста скъпи. Например: изграждане на кръстовища на две нива, да се полагат само настилки с ниска изтриваемост, подмяна на паважа с асфалт, полагане на ефективни отводнителни системи под пътищата, за да се изнася падналият прах.
В плана се предлага въвеждането на „зелена вълна“ в столичния трафик, бързо отстраняване на дупките, по-често миене на улиците.
Предвижда се още улиците да се оросяват през сухи и горещи периоди, да се чистят повече механизирано и по-малко на ръка, затревяване на прашните междублокови пространства.
Предлага се градският транспорт да стане по-привлекателен, да има повече велоалеи.
В момента от миенето на улиците няма голяма полза, тъй като мръсотията под паркираните коли остава. Трябва да се доизгради южната дъга на околовръстното шосе. В зоните със замърсяване може да се въведе режим на автомобилите с четни-нечетни номера, предвижда още планът.
Строителни разрешения ще се издават, ако е осигурено екологично топлоснабдяване. В общинските обекти течните горива трябва да бъдат заменени с централно топлоснабдяване, а тротоарите да се чистят от листата с прахосмукачки, предлагат експертите. Те препоръчват да се сложи край на опесъчаването и използването на солни смеси през зимата, да се мият и вътрешнокварталните улици, разширение на метрото.
Какво реално се прави в момента
Засега мерките от плана не са финансово обезпечени, заяви пред Investor.bg общинският съветник от екокомисията Георги Свиленски. Според него докато не минат предстоящите местни избори, едва ли някой в общината ще се заеме с качеството на въздуха.
Общинският съветник прогнозира, че междувременно въздухът в София ще става все по-мръсен. „Около 90% от автобусите са над 30 години, а междувременно нови тролеи ще имаме едва в края на следващата година“, обоснова се той.
преди 13 години Ами като си избрахме кмета на София да управлява държавата така ще е.Метро, спортна зала (край с волейбола във Варна!), лувър и дори подлез с подово, околовръстни и магистрали за морето. Лентите се режат всеки ден докато в по-малките градове се затварят болници заради дългове.В момента всеки пети българин е столичанин. Макар и живота в столицата да става отвратителен заради пренаселеността и, свръх-централизацията носи огромни облаги. Това преселение създава пазар за ипотечни кредити и бута цените на имотите нагоре. И то в условията на демографска катастрофа! Как се създава ипотечен пазар иначе в страна в която преди 20 години 95% от жилищата бяха собственост на живеещите в тях?Приходите от местни данъци и такси растат заедно със всеки новоизпечен софиянец и всяка кола със "С" на номера. Огледайте се около вас и помислете колко от колегите ви са от София?Затова и управляващите люто бранят статуквото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години В цял свят и от как свят светува морските градове и градовете край големи реки дърпат икономиките на държавите нагоре, но в нашата татковина не е така! Хората войни водят за морски излаз, а ние доброволно се отказваме да го ползваме. Вместо това заравяме купища ресурс в едно поле около което в радиус от 500 км едва ли живеят повече от 3 000 000 -3 200 000 човека:)) . Така и никой не си взе поука от уникалното икономическо недоразумение "КРЕМИКОВЦИ"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Мисля, че добре разбирате какво имам предвид! :))) Имат си задължения и кметовете и държавата в и около градовете! Поста ми беше за държавните задължения. Флирта на управляващите със Софиянци взе да ни идва в повечко. И една забележка: България никога през многовековната си история не е била поделена административно на ПРОВИНЦИИ!!! :))) Няма провинция в България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Подкрепям това мнение. Нека кметовете да се захващат за работа, че тези евросредства си седят и ни чакат. Тяхна е работата да изготвят такива проекти, затова са на тези постове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Страхо, има достатъчно проекти, за които може всеки кмет да кандидатства за развитие на инфраструктурата. В София, като най-голям град е нормално да има и най-много проблеми. И съответно най-голяма нужда от инвестиции в инфраструктура. Тук не става въпрос за разделение на София и провинция! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Алоооо управляващите! Имате държава, която да развивате а не ГРАД ДЪРЖАВА! Стига само с тая СОФИЯ! Ако продължи прекалено дълго флирта ви със софиянци може да си останете само с тях!:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар