Българският лекарски съюз (БЛС) иска Закон за спешната помощ, съобщиха от съсловната организация. Съюзът е внесъл свое становище в Министерството на здравеопазването и парламентарната комисия по здравеопазване за необходимостта от такъв нормативен акт.
„Законът трябва да постулира понятието „спешна помощ”, да определи алгоритмите и медицинските стандарти за оказване на спешна помощ, да регламентира статута на работещите в центровете и филиалите за спешна медицинска помощ“, пише в съобщение на БЛС, изпратено до медиите.
Съюзът настоява още спешната помощ да се финансира отделно, както и да бъдат регламентирани санкции при неправомерното й ползване.
Лекарският съюз предлага статутът на работещите в системата да се изравни с този на полицаите и пожарникарите. Предлага се още изграждането на авиационно-спасителен отряд като елемент от цялостната организация на спешната помощ.
Организацията настоява всички болници да разполагат с автомобилен транспорт по стандарта за оборудване на линейка.
Едно от предложенията на лекарския съюз е лекарите да работят задължително една година в системата на спешната помощ, след като са придобили клинична специалност.
В края на месец юни т. г. в Пловдив беше проведена дискусия за кризата в здравеопазването, на която районната колегия на БЛС в Пловдив първа поиска създаването на отделен закон за спешната помощ.