Пет браншови организации се обявиха против внесения от Министерския съвет проект на нов Закон за управление на отпадъците и поискаха оттеглянето му. Организациите подписаха днес споразумение за сътрудничество, съобщиха от Българската стопанска камара (БСК).
В споразумението участват БСК, Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), Гражданската инициатива на търговците с отпадъци от черни и цветни метали, Българската асоциация по рециклиране, Българската браншова камара „Феникс ресурс“.
Бизнесът отдавна се противопоставя на промените и в съществуващия Закон за управление на отпадъците, които затегнаха правилата за търговия и които от няколко месеца противопоставят бранша и екоминистерството. Целта на държавата е да се спрат кражбите на метални части от инфраструктурата (релси, кабели, улични шахти). Законът беше ремонтиран през март, като евентуално през есента пак предстоят промени.
Най-много от 5 до 10% от обработваните метали в металургията са придобити чрез посегателство, заяви Политими Паунова, изпълнителен директор на БАМИ.
Законопроектът, който е внесен за обсъждане в Народното събрание, не решава, а изостря натрупаните проблеми около отпадъците и металния скрап, обясни и заместник-председателят на БСК Димитър Бранков.
Годишно в България се рециклират около 1 млн. тона отпадъци, от които 750 хил. тона са от черни и цветни метали. До момента в изграждането и оборудването на площадкито за отпадъци фирмите са инвестирали над 1,1 млрд. лева, изчисляват работодателските организации.