Цените на лекарствата може да скочат, ако влязат в сила предлаганите от Министерството на здравеопазването промени в Закона за лекарствените средства в хуманната медицина, каза пред журналисти днес Мирослав Ненчев, председател на управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Ако цените на лекарствата, определяни от държавата, не се сравняват с цените в други страни, то те ще се повишат, заяви Ненчев.
"Целта на промените в закона е малките аптеки да фалират, големите вериги да завладеят пазара на лекарства и след това да бъдат продадени на чужд инвеститор", каза Ненчев.
Пазарът обаче трябва да бъде завладян законно и именно затова се правят промените в закона, добави той. По думите му затова и не се спазва правилото един собственик да има само четири аптеки и се предлага в аптеките да работят и нефармацевти.
Големите вериги не се страхуват от държавните контролни органи, но по закон и БФС може да ги контролира, а това ги притеснява, каза Ненчев. Правилото за притежаването само на четири аптеки се заобикаля, като те се регистрират на различни фирми, а никой не може да забрани на бизнесмените да имат повече от една фирма, посочи Ненчев.
Фармацевтичният съюз иска да бъде изготвена концепция за национална лекарствена политика, каза председателят на управителния му съвет.
Според Илия Чорбаджийски, член на УС на БФС, решението на здравното министерство да премахне централизираните търгове за лекарства само вдига цените на лекарствените средства, купувани от болниците. При някои позиции в доставката на лекарства за хемодиализа цените са скочили пет-шест пъти, каза Чорбаджийски.