Русия ще осигури безопасността на АЕЦ Белене в България, политизация на този въпрос е недопустима. Това е заявил днес в Москва министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров след срещата си с българския министър на външните работи Николай Младенов, съобщи РИА Новости. Българският външен министър е на тридневно официално посещение в Москва.
„Руските специалисти проведоха много тежки стрес-тестове на всички руски атомни електроцентрали. По аналогичен начин ще подходим към осигуряване на безопасността на всички АЕЦ, които строим в чужбина с наши задгранични партньори. Това важи в пълна степен и относно осигуряване безопасността на АЕЦ Белене“, заявява Лавров.
„Днес се договорихме (с българския външен министър) че експертите са длъжни да се занимават с тези въпроси (безопасността на АЕЦ) и че политизация не трябва да има“, подчертава руският външен министър.
Строителството на АЕЦ Белене „изисква специализирана експертиза“, заявява на свой ред българският външен министър, цитиран от руската медия. По думите на Николай Младенов, „руските специалисти вече работят в България“.
Младенов се е съгласил с Лавров, че строителството на АЕЦ Белене не трябва „да се поставя в политически рамки“. „Това би изкривило истинската същност на въпроса, свързан с безопасността, с финансирането на проекта и с неговото структуриране“, е обобщил българският миинстър.
Мeждувременно, поне официално, не е обявено, че България и Русия, в лицето на Националната електрическа компания (НЕК) и Росатом, са се споразумели за окончателното споразумение за АЕЦ Белене. Според подписаното през април т.нар. Споразумение 12 към първоначалния договор за строителството на АЕЦ Белене, това трябваше да стане до 1 юни, като самият договор (ако няма ново удължаване на сроковете) бъде подписан до 1 юли.
Българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обаче беше заявил по-късно през април, че до 1 юни очаква изчерпателната позиция на Росатом по проекта за втората българска АЕЦ.
преди 13 години Именно, ако не се политизираше проекта, сега щяхме да имаме една работеща централа, а не вложени и оставени да се похабяват около 2 млрд. към настоящия момент. Толкова ли сме богати, че да си позволим това разхищение? Дори и най-богата страна не би захвърлила с лека ръка толкова пари. Само този факт трябва да накара много от противниците на проекта да се замислят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпроса е, че Руснаците използват политически натиск за реализиране на проекти насочени към енергийната сигурност. С високата цена на АЕЦ-а ще си останем заложници на Русия в енергийно отношение. Много по-добре щеше да е да я стрият немците или французи. Ако бяхме с тях досега да я бяха завършили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години не си прав. По принцип АЕЦ Белене може да бъде изгоден проект. Но ако е на приемлива цена. 4 млрд евро беше такава, но .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тоз ще ме убие - ако не се политизираше въпроса с Белене, досега отдавна щяхме да сме забравили този безумен от икономическа гледна точка проект! отговор Сигнализирай за неуместен коментар