IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приеха енергийната стратегия на България до 2020 г.

Ще отстояваме позициите си пред европейските институции за запазване и увеличаване дела на ядрената енергетика в страната, изрично се посочва в документа

16:42 | 01.06.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
Приеха енергийната стратегия на България до 2020 г.

Парламентът прие енергийната стратегия на България до 2020 година.

Основните приоритети, посочени в документа, са гарантиране на сигурността на енергийните доставки, достигане на целите за 16 процента дял на енергията от възобновяеми източници в крайното електропотребление, повишаване на енергийната ефективност, развитие на конкурентен енергиен пазар и политика, насочена към осигуряване на енергийните потребности и защитата на интересите на потребителите.

До 2020 г. политиката в областта на енергетиката ще бъде насочена към подобряване на енергийната сигурност. Най-важните направления, в които ще се развива, са активно участие в проектите по изграждане на Южен газов коридор, изграждане на междусистемни газови връзки със съседните на България страни, разширяване на капацитета за съхранение на природен газ чрез изграждане на ново хранилище.

Други основни направления на енергийната ни политика ще бъдат: създаване на условия за доставки на втечнен и компресиран природен газ, както и оптимално използване на местните енергийни ресурси.

Ще отстояваме позициите си пред европейските институции за запазване и увеличаване дела на ядрената енергетика в страната чрез удължаване експлоатационния срок на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй", както и изграждането на 2000 МВт нови ядрени мощности (АЕЦ "Белене" и/или блокове 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй"), е записано в документа.

До 2020 г. се поставя за цел да се прокарат мерки за насърчаване на енергоспестяването, което да доведе до 50-процентно намаление на "енергийната интензивност при създаване на брутния вътрешен продукт".

Подобряването на енергийната сигурност ще стане чрез ограничаване на зависимостта от внос на енергийни ресурси, диверсификация на доставчиците и на източниците, както и диверсификация на трасетата.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:27 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
MarkoM
преди 13 години
Eнергийната интензивност при създаване на брутния вътрешен продукт висока, защото няма работеща икономика(производство), няма принадена (добавена) стойност и прочие . Има основно енергопотребление,голяма част от което е за битови и обществени потребности и услуги. Когато се повиши производството на продукт, ще се вдигне и процетното отношение между потребена енергия за битови и обществени потребности и създаден реален продукт. Проблема не е във високото потребление, а в ниският процент създатели на някакъв продукт. Промишлените линии и тук, и на запад са едни и същи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
forexar
преди 13 години
"запазване и увеличаване дела на ядрената енергетика" !СЛАВА НА СССР
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още